STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: CHLEBA I IGRZYSK! ROZWAŻANIE NA XVIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK B

Dobra Nowina: Chleba i igrzysk! Rozważanie na XVIII Niedzielę zwykłą, rok B

„Dobra nowina” to cykl internetowych rozważań Pisma Świętego, w których trakcie ks. Artur Czepiel i ks. Mieszko Ćwiertnia przybliżają Słowo Boże kierowane do nas w niedziele oraz inne ważne uroczystości i święta roku liturgicznego. Premierowe odcinki co sobotę o 17.07, a w przypadku świąt ruchomych, każdego popołudnia w wigilię o tej samej porze.

Panem et circenses – chleba i igrzysk. Takie hasło towarzyszyło ludowi starożytnego Rzymu, gdy zbliżały się igrzyska organizowane przez cesarzy, a dziś pokazuje jakie przyziemne pragnienia towarzyszyły ludziom od samego początku. Pragnęli przyjemności, zabawy i bycia sytym.

W Ewangelii przed tygodniem słyszeliśmy, że Jezus po tym jak rozmnożył chleb i ludzie widząc ten cud, chcieli obwołać go królem, usunął się na pustkowie. Dziś widzimy Go znów. Przychodzą do Niego kolejne osoby, a Pan wyrzuca im, że szukali Go nie dlatego, że słyszeli Ewangelię, nie dlatego, że widzieli znaki, jakie uczynił. Mówi do nich: „Zaprawdę powiadam Wam, szukacie mnie, dlatego, że jedliście chleb do syta”. Często jesteśmy podobni do tych ludzi na pustkowiu. Szukamy Jezusa, bo pragniemy po prostu codziennego chleba, chcemy być syci, czasami wydaje nam się, że tylko Bóg może zaspokoić nasze przyziemne pragnienia. Może dać nam chleba i igrzysk.

Co ciekawe igrzyska właśnie trwają we Francji. Widzieliśmy w jaki sposób sparodiowana została ostatnia wieczerza. Moment, w którym Chrystus ustanawia Eucharystię, daje nam samego siebie za pokarm. W tym kontekście akurat dziś słyszymy Ewangelię. Jezus w niej mówi: „Nie Mojżesz dał Wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój daje Wam prawdziwy chleb z nieba, albowiem chlebem Bożym jest Ten, Który z nieba zstępuje i życie daje światu”. I dalej Jezus mówi: „Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi nie będzie łaknął, a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie”.

W dzisiejszym świecie, gdy ludzkość domaga się nieustannie chleba i igrzysk, zaspokajania swoich przyjemności, zabawy i pełnego brzucha, musimy dostrzec, że Jezus daje nam coś więcej. Daje nam samego siebie w Eucharystii. Niech dzisiejsze rozważanie będzie dla nas swoistym rachunkiem sumienia. Czego tak naprawdę oczekujemy od Boga? Z czym do Niego przychodzimy? Dlaczego szukamy Go w naszym życiu?

Ks. Mieszko Ćwiertnia | Archidiecezja Krakowska