STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „JEŚLI CHCESZ NAPRAWDĘ ŻYĆ” – KONCERT INAUGURUJĄCY II EDYCJĘ FESTIWALU „CAŁY TWÓJ”

„Jeśli chcesz naprawdę żyć” – koncert inaugurujący II edycję Festiwalu „Cały Twój”

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zapraszają na wyjątkowy koncert „Jeśli chcesz naprawdę żyć" rozpoczynający II edycję Festiwalu „Cały Twój" poświęconego dziedzictwu Papieża Polaka. Wydarzenie odbędzie się 7 września 2024 r. o godzinie 19.00 w wadowickim kościele św. Piotra Apostoła.

Podczas koncertu usłyszymy premierowe wykonanie napisanych specjalnie na tę okazję utworów inspirowanych papieskimi encyklikami:  „Laborem exercens”, „Redemptoris Mater” oraz „Ecclesia in Eucharistia”. Muzykę do tekstów Jerzego Łysińskiego skomponował Janusz Wierzgacz. Twórcą aranżacji jest Marek Pawełek.

Utwory o charakterze religijnym, m.in. najpiękniejsze pieśni maryjne, usłyszymy w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej, Emilii Pływacz, Marcina Sójki i Stanisława Plewniaka. Towarzyszyć im będzie chór i orkiestra Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod batutą Janusza Wierzgacza.

Kościół św. Piotra w Wadowicach to wyjątkowy punkt na mapie miejsc związanych z Janem Pawłem II. Powstał jako wotum wdzięczności za wybór kard. Wojtyły na papieża oraz jego ocalenie z zamachu 13 maja 1981. Fragmenty świątyni nawiązują do budynków z Wadowic, Krakowa i Rzymu symbolizując drogę Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

II edycja Festiwalu „Cały Twój”

Od 7 września do 19 listopada 2024 roku trwać będzie II edycja Festiwalu „Cały Twój” odbywającego się pod Honorowym Patronatem pana Łukasza Smółki Marszałka Województwa Małopolskiego. Ideą przedsięwzięcia jest przypomnienie postaci Papieża i uniwersalnego przesłania, które pozostawił światu – aktualnego i wciąż potrzebnego. Szczególna uwaga skierowana jest na życiowe postawy Ojca Świętego, które inspirują kolejne pokolenia. Przygotowując festiwal organizatorzy czerpali z jego intelektualnej spuścizny, najpełniej wyrażonej w papieskich encyklikach. Tegoroczna edycja skupia się na trzech z tych dokumentów: „Laborem exercens”, „Redemptoris Mater” oraz „Ecclesia in Eucharistia”.

W ramach festiwalu odbędą się spotkania, debaty, warsztaty oraz międzynarodowa konferencja naukowa. Szczegóły na stronie internetowej.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach