STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ROZPOCZĘŁA SIĘ SZKOŁA CEREMONIARZA PARAFIALNEGO. 117 KANDYDATÓW Z CAŁEJ ARCHIDIECEZJI

Rozpoczęła się Szkoła Ceremoniarza Parafialnego. 117 kandydatów z całej archidiecezji

Mszą św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęła się kolejna edycja Szkoły Ceremoniarza Parafialnego. Zgłosiło się 117 kandydatów.




Eucharystią rozpoczęła się tegoroczna edycja Szkoły Ceremoniarza Parafialnego. – Dla wielu ludzi liturgia jest jak teatr, spektakl. Ale nie rozumieją, że w liturgii działa Chrystus. I to będzie zadanie dla was. Odkrywszy piękno, prostotę i porządek liturgii jeszcze lepiej zrozumiecie, jak bardzo w niej działa nasz Pan – mówił w czasie Mszy św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej, ks. Artur Czepiel.

Na zaproszenie odpowiedziało w tym roku 117 lektorów z całej Archidiecezji Krakowskiej. Od teraz przez dziesięć wyznaczonych sobót na krakowskich Białych Morzach zgłębiać będą tajniki liturgii. Wśród zaproszonych wykładowców są m.in. ks. Szymon Kapłon oraz ks. dr Ryszard Kilanowicz, długoletni diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej, a obecnie ceremoniarz Archidiecezji Krakowskiej.

Najnowszej edycji towarzyszą trzy słowa: piękno, prostota i porządek. To przede wszystkim na tych polach przez kolejne miesiące rozwijać będą się uczestnicy.

Inaczej niż w ubiegłych latach – nie w czasie ferii, a podczas wakacji – kandydaci wezmą udział w tygodniowych warsztatach liturgicznych. Będzie to ostatnia prosta przed błogosławieństwem, które tym razem zaplanowano na wrzesień przyszłego roku.

To siódma edycja Szkoły Ceremoniarza Parafialnego w obecnej formie. Podczas zajęć lektorzy otrzymują kompleksową wiedzę oraz mają okazje wykorzystać ją w praktyce. Poznają i szczegółowo omawiają obrzędowość oraz porządek Eucharystii, rok liturgiczny oraz sakramenty. Osobne wykłady poświęcone są liturgii Triduum Paschalnego, które jest zwieńczeniem życia Kościoła. Mają także zajęcia z duchowości, które ukierunkowują ich na osobiste przeżywanie Mszy św. i na ich relację z Bogiem. Zaznajamiają się również z zakrystią oraz z muzyką liturgiczną. Na warsztatach wyjazdowych zdobytą wiedzę realizują praktycznie. Skupiają się także na metodyce prowadzenia zespołów liturgicznych oraz zbiórek lektorskich lub ministranckich.

fot. Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Krakowskiej
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE