STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / JAK POJECHAĆ NA JUBILEUSZ MŁODYCH Z ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ? ODPOWIADA KS. MICHAŁ KORBEL

Jak pojechać na Jubileusz Młodych z Archidiecezji Krakowskiej? Odpowiada ks. Michał Korbel

- Jubileusz odbywa się co dwadzieścia pięć lat. Dla wielu osób taka okazja się nie powtórzy. Warto zawalczyć o to, by przeżyć te wspaniałe chwile i jednocześnie powalczyć o rozwój swojej wiary. Jeśli zawalczymy o to razem, możemy być pewni, że ten Jubileusz zostanie w naszej pamięci na całe życie – mówi ks. Michał Korbel, diecezjalny koordynator ŚDM, odpowiedzialny za wyjazd młodzieży z Archidiecezji Krakowskiej na Jubileusz Młodych w Rzymie.




Jubileusz Młodych. Dla osoby, która jest całkowicie zielona w temacie – o co chodzi?

Jubileusz Młodych jest częścią całego Roku Jubileuszowego. To szczególny rok, ogłaszany co dwadzieścia lat przez papieża. Ma nas skłonić do refleksji, zachęcić do uczestnictwa w pielgrzymkach, przejścia przez Drzwi Święte i uzyskania odpustu zupełnego. To okazja do nawrócenia, przebłagania za grzechy i przewartościowania relacji z Bogiem i bliźnimi.

Forma spotkania, jego termin, zdają się nawiązywać do sprawdzonej przez lata formuły Światowych Dni Młodzieży. Czy spotkanie w Rzymie to takie „dodatkowe” ŚDM między Lizboną z Seulem?

Nie jest to kolejny Światowy Dzień Młodzieży, ale raczej kolejny krok mający nas przygotować na spotkanie w Seulu. Dzięki temu możemy zbudować relacje miedzy sobą, zawalczyć o Pana Boga w naszym życiu i zintegrować się, by jeszcze lepiej przygotować się do dni młodzieży Korei. Formuła Jubileuszu ma raczej skłaniać nas do refleksji nad sobą, nad naszą relacją z Panem Bogiem, zaś ŚDM są spotkaniem z innymi młodymi ludźmi w obecności papieża.

Circo Massimo, czuwanie na polach Tor Vergata – starszym mogą przypominać się ŚDM w 2000 r. jeszcze z Janem Pawłem II. Myśli ksiądz, że to świadome nawiązanie?

Św. Jan Paweł II jest inicjatorem ŚDM. Sam też otwierał Rok Jubileuszowy, wprowadzający w Trzecie Tysiąclecie. Nie da się zatem uniknąć nawiązania. Jest to wspaniała okazja, by przypomnieć sobie tamte wydarzenia, ale także możliwość otwarcia nowego rozdziału, bo minęło całe pokolenie. Zatem inne osoby teraz pojadą do Rzymu, a przez to kolejne pokolenie będzie mogło przeżyć te wyjątkowe wydarzenia i zapamiętać je na kolejne lata.

28 lipca do 3 sierpnia. Termin znamy. Plan został naszkicowany. Co jeszcze wiemy o Jubileuszu Młodych?

Wiemy, że niektóre diecezje we Włoszech będą przyjmowały pielgrzymów tydzień wcześniej. Będzie to okazja do spotkania z włoskimi rodzinami i podzieleniem się doświadczeniem wiary. Znamy także rodzaje pakietów, które będą obowiązywały w czasie Jubileuszu, a także skład plecaka, który otrzymają pielgrzymi. Wiemy, że każda grupa będzie miała możliwość przejścia przez Drzwi Święte. Tak naprawdę czekamy tylko na otwarcie systemu, który pozwoli na rejestrację, którą będzie zajmowało się Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM. Pojawia się coraz więcej szczegółów, które jeszcze bardziej motywują nas do organizowania wyjazdu.

A jeśli chodzi o Archidiecezję Krakowską? Jak będzie wyglądało najpierw przygotowanie, a później uczestnictwo w Jubileuszu ze strony krakowskiej młodzieży?

Powstają grupy w różnych częściach naszej archidiecezji. Każda ma swoją specyfikę i sposób przygotowania. Jesteśmy w stałym kontakcie z organizatorami i przekazujemy sobie informacje na bieżąco. Jeśli chodzi o samo uczestnictwo, będziemy brali udział w wydarzeniach w Rzymie, będziemy na czuwaniu z Ojcem Świętym, przejdziemy przez Drzwi Święte, będziemy też brali udział w wydarzeniach kulturalnych. Jubileusz to doskonała okazja także, by zobaczyć Rzym. Ufam, że spędzimy tam wspaniały czas z młodymi ludźmi z całego świata.

Czy to najwyższy czas, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcę pojechać do Rzymu na spotkanie młodych, czy jest jeszcze trochę czasu?

Najlepiej decydować się już teraz. Dzięki temu poznamy grupę, z którą pojedziemy i będziemy mogli przygotować się do tego wyjazdu, również pod względem finansowym.

Jeśli odpowiedź jest twierdząca, co trzeba zrobić, gdzie się zapisać? Jak to wygląda technicznie?

W pierwszej kolejności należy skontaktować się z księdzem w swojej parafii. Każda parafia otrzymała podstawowe informacje na temat Jubileuszu Młodych. Można także zaglądnąć na stronę www.mlodzi.diecezja.pl, gdzie w specjalnej zakładce są umieszczone wszystkie informacje, a także lista grup, które już teraz przygotowują się do wyjazdu. Dzięki temu możemy znaleźć miejsce w grupie, która będzie jechała do Rzymu.

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?

Generalnie nie zostały żadne ramy podane, ale staramy się zapisywać osoby, które ukończyły szesnasty rok życia. Oczywiście każdy, kto jest niepełnoletni, musi mieć pełnoletniego opiekuna.

Jakie są prognozowane koszty?

Trudno określić całkowite koszty, bo jest wiele czynników, które na to wpływają. Na stronie www.sdmpolska.pl dostępne są koszty pakietów, na które składają się wyżywienie, zakwaterowanie, plecak pielgrzyma, ubezpieczenia i transport w Rzymie. Drugi wydatek to bilety, w zależności czy grupa jedzie autokarem, czy leci samolotem. Najlepiej w sprawie kosztów kontaktować się z organizatorami poszczególnych grup.

Dlaczego warto zainteresować się tematem i pojechać w wakacje na Jubileusz Młodych? Po co taki wyjazd młodzieży?

Wiele jest takich powodów. Po pierwsze, to doskonała okazja do refleksji nad swoim życiem i relacją z Panem Bogiem. To też możliwość budowania wspólnoty z innymi osobami, które pojadą. Po trzecie, to okazja do zobaczenia pięknego miasta, jakim jest Rzym. Jubileusz odbywa się co dwadzieścia pięć lat. Dla wielu osób taka okazja się nie powtórzy. Warto zawalczyć o to, by przeżyć te wspaniałe chwile i jednocześnie powalczyć o rozwój swojej wiary. Jeśli zawalczymy o to razem, możemy być pewni, że ten Jubileusz zostanie w naszej pamięci na całe życie.

Rozmawiała Karolina Zając | Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE