STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP JĘDRASZEWSKI O WYBORZE KARD. WOJTYŁY NA PAPIEŻA: TAMTA CHWILA BYŁA ŚWIĘTYM CZASEM “KAIROS”

Abp Jędraszewski o wyborze kard. Wojtyły na papieża: Tamta chwila była świętym czasem “kairos”

46. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Archidiecezja Krakowska uczciły „Koncertem Papieskim”. W wydarzeniu wzięli udział abp Marek Jędraszewski i kard. Stanisław Dziwisz.

„Koncert Papieski” zorganizowano w ramach Festiwalu Dialogu. Zgromadzeni w sali gmachu przy ul. Zwierzynieckiej mogli usłyszeć utwory m.in. Bacha i  Gorczyckiego w interpretacji Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą Stanisława Krawczyńskiego. Wydarzenie uświetniły głosy solistów: Klaudii Czyszczoń, Anny Zawiszy, Bartłomieja Chorążego i Macieja Drużkowskiego.

Na zakończenie koncertu głos zabrał metropolita krakowski. – Wspaniały, cudowny wieczór dzisiejszy nawiązuje do tego, co miało miejsce na pl. św. Piotra dokładnie czterdzieści sześć lat temu. Dla nielicznych Polaków, będących wtedy na placu, dla Księdza Kardynała, dla mnie, ale sądzę też dla tłumu, który wtedy tam był – nie ulega to najmniejszej wątpliwości – tamten czas, tamta chwila była świętym czasem kairos – podkreślał abp Marek Jędraszewski.

Wracając pamięcią do wieczoru 16 października 1978 r., przypomniał, że wybór kard. Karola Wojtyły, pierwszego od czterech wieków papieża niebędącego Włochem, wywołał wśród zebranych przed bazyliką św. Piotra zaciekawienie, ale i zaskoczenie. Jak wspominał metropolita, wszystko zmieniło się, gdy nowy następca św. Piotra wyszedł na balkon i przemówił po włosku, podkreślając, że choć pochodzi z dalekiego kraju, jest bliski poprzez swoją wiarę w Boga, w Chrystusa i Matkę Najświętszą. – Jak bardzo to był święty czas kairos, poznawaliśmy dzień po dniu, rok po roku trzeciego co do długości pontyfikatu w  dziejach Kościoła – mówił abp Jędraszewski.

Przywołał przy tym, widoczną przez całe życie – począwszy od dnia narodzin 18 maja 1920 r., przez cudowne ocalenie z zamachu 13 maja 1981 r. – więź Ojca Świętego z Maryją. – Była z nim od początku. Stąd „Totus tuus” – podkreślał metropolita krakowski.

Wyraził wdzięczność artystom, którzy swoim talentem uświetnili obchody rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. – Bóg zapłać za tę ucztę duchową – mówił abp Marek Jędraszewski, dziękując organizatorom na czele z dyrektorem Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, ks. Sebastianem Kozyrą.  – Dziękuję wszystkim za obecność. Dziękuję za wspólne wzruszenia – zwrócił się do uczestników przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa.

fot. Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie