STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BYĆ JEDNOCZEŚNIE W BETLEJEM I W KRAKOWIE? DZIĘKI TECHNOLOGII VR TO MOŻLIWE

Być jednocześnie w Betlejem i w Krakowie? Dzięki technologii VR to możliwe

W Muzeum św. Jana Pawła II w Krakowie 6 grudnia odbyła się premiera filmu „Dzisiaj w Betlejem”. Pokaz w technologii VR obejrzały dzieci z krakowskich szkół podstawowych. Wydarzeniu towarzyszyła gra terenowa i spotkanie z reżyserką, Katarzyną Iskrą.




Technologia VR w parze z chrześcijańskimi wartościami

„Dzisiaj w Betlejem” to film dokumentalny w technologii VR 360°,wyprodukowany przez Fundację Christian Heritage. Produkcja przenosi widzów na uliczki Betlejem, umożliwiając spacer po m.in. bazylice Narodzenia Pańskiego i grocie pasterskiej, w pobliżu której – według tradycji – narodził się Jezus. – Celem naszej fundacji jest promowanie wartości chrześcijańskich i jednym z kierunków, w którym to realizujemy jest produkcja VR. Nowoczesna technologia fascynuje młodych ludzi, a my chcemy ją przybliżać. Świat się zmienia, a my musimy za nim nadążać, jednocześnie będąc wiernymi mocnemu fundamentowi i tradycji chrześcijańskiej – podkreśla Sławomir Kaczała, prezes Fundacji Christian Heritage.

Idea, którą kieruje się fundacja, była bliska Papieżowi Polakowi. – Jan Paweł II zawsze łapał wszystkie nowości, technologie, które przybliżały człowieka do wiary, do Pana Boga — zaznacza Kaczała. – Możemy poszerzać horyzonty dzieci na poziomie intelektualnym, ale również przekazywać wartości, na których nam ogromnie zależy – dodaje Katarzyna Korzeniowska, pełnomocnik Zarządu Centrum św. Jana Pawła II w Krakowie ds. muzealnych.

Pierwsze wrażenia i pytania

Pokaz filmowy trwał jedenaście minut i wzbudził u uczestników różne emocje. Po projekcji uczniowie dzielili się swoim odczuciami. – Widziałem życie ludzi w Betlejem, i to, że jest u nich ciepło. Wcale nie ma tam śniegu na święta, jak u nas – mówi Antek, dodając, iż w przyszłości chciałby zobaczyć więcej podobnych filmów. – Mnie podobała się oprawa muzyczna i tekst, który był ułożony do filmu oraz to, że siedzieliśmy na obrotowych krzesłach, więc można było z łatwością zobaczyć z każdej strony uliczki miasta – dzieli się Ola.

Basia zdradza natomiast, że podczas premiery spełniło się jedno z jej marzeń. – Miałam wrażenie, że latam, a zawsze chciałam latać – przyznaje.

Po seansie dzieci spotkały się z Katarzyną Iskrą, reżyserką i scenarzystką „Dzisiaj w Betlejem”. Młodych widzów ciekawiło, w jaki sposób działa urządzenie VR i jak to możliwe, że widzimy pełen obraz. – Istnieją teraz takie małe kamery, które kręcą 360 ° wokół. Film powstaje poprzez nałożenie obiektywów. Proces ten nazywa się stitching. On sprawia, że nie widzimy żadnych statywów ani operatora, a mamy wrażenie, jakbyśmy sami byli kamerą – wyjaśnia Iskra.

Muzeum dla rodzin

Ks. Tomasz Szopa wyraził radość z najnowszej inicjatywy Muzeum św. Jana Pawła II. – Sanktuarium św. Jana Pawła II jest miejscem, które chętnie odwiedzają rodziny z dziećmi, więc cieszę się z oferty, którą właśnie dla nich wprowadziło muzeum działające przy sanktuarium – dzieli się kustosz. – Ta propozycja w nowoczesny sposób przybliża sztukę, ale też, na przykładzie dzisiejszej premiery, tajemnicę Narodzenia Pana Jezusa – dodaje.

Pokaz filmu „Dzisiaj w Betlejem” oraz cztery odcinki serii „The Way” zobaczyć można w kinie VR mieszczącym się w Muzeum św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

 

Galeria

ZOBACZ TAKŻE