STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 13 NOWYCH PREZBITERÓW ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ

13 nowych prezbiterów Archidiecezji Krakowskiej

13 diakonów z Archidiecezji Krakowskiej: Adrian Barzycki, Szymon Borowy, Dominik Bucki, Kamil Ciołczyk, Dawid Ćwierz, Jakub Gierczak, Michał Grzesiak, Piotr Gwiżdż, Marek Hołuj, Marcin Kaczmarczyk, Artur Salabura, Michał Szlembarski, Hubert Trepa przyjęło dziś w katedrze na Wawelu święcenia prezbiteratu z rąk abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że kandydaci do święceń prezbiteratu już za chwilę po raz pierwszy będą sprawować Mszę św. i wypowiedzą słowa konsekracji. Metropolita krakowski przywołując słowa wypowiadane po przeistoczeniu z Drugiej Modlitwy Eucharystycznej: „Wspominając śmierć i zmartwychwstanie Twojego Syna, ofiarujemy Tobie, Boże, Chleb życia i Kielich zbawienia i dziękujemy, że nas wybrałeś, abyśmy stali przed Tobą i Tobie służyli” zaznaczył, że Eucharystia jest pamiątką, ofiarą i dziękczynieniem. Wskazał w tym kontekście na wybranie do kapłaństwa, a jego istotą nazwał „stawanie twarzą w twarz wobec Chrystusa” i służbę.

Arcybiskup przywołał fragment „Pieśni o Bogu” ukrytym Karola Wojtyły. Ówczesny alumn krakowskiego seminarium pisał o przedziwnym cudzie przemiany: „Oto Ty staniesz się mną, ja – eucharystyczny”. Metropolita zwrócił uwagę na trzy prośby poety: „byś mnie ukrywał” – w wewnętrznej pustyni serca, gdzie można stawać wobec Boga twarzą w twarz; „byś mnie osłaniał” – przed wszelkimi możliwymi nieszczęściami, zagrożeniami, tym, co może mnie od Ciebie oddzielić; „byś mnie odsłaniał” – na Twoją światłość, bym był jej świadkiem i jej zwiastunem. Arcybiskup zaznaczył, że jeśli życie kapłańskie będzie przeniknięte tymi prośbami, to dokona się cud przemiany. Podkreślił, że każdy kapłan działa w osobie Jezusa Chrystusa – in persona Christi i dokonuje się w nim to, co wyraził św. Paweł w Liście do Galatów: „Teraz zaś już nie ja żyję, ale żyje we mnie Chrystus”. Druga strona tej przemiany następuje wówczas, gdy kapłan staje się „eucharystyczny”. W tym kontekście metropolita przypomniał, że Chrystus jest kapłanem, ofiarą i ołtarzem. – Kapłan staje się ołtarzem ofiarując siebie, swoje człowieczeństwo Chrystusowi poprzez swoje kapłańskie posłuszeństwo biskupowi i jego następcom, ale także poprzez bardzo określony styl życia, kiedy niejako wyrzeka się życia prywatnego człowieka, właśnie po to, by być całkowicie i niepodzielny dla innych. Jego człowieczeństwo staje się ołtarzem, na którym on jako kapłan (Sacerdos), staje się (Hostią) ofiarą całopalną – mówił abp Marek Jędraszewski.

Odwołując się do fragmentu Listu św. Jakuba metropolita wyjaśnił znaczenie służby w życiu kapłana. Przejawia się ona w szafowaniu sakramentami i w modlitwie – wytrwałej i pełnej wiary, a także w odwadze napominania innych ze względu na ich zbawienie. W tym kontekście arcybiskup podkreślił niezbędność „transparencji Ewangelii” w życiu kapłana.

Wskazał na przykład ks. Michała Rapacza, który za trzy tygodnie zostanie ogłoszony błogosławionym. Metropolita nazwał proboszcza z Płok „człowiekiem, który stał przed Chrystusem” zwracając uwagę na modlitwę ks. Rapacza za swoich parafian. – Stawał się rzeczywiście ofiarą, ołtarzem, Barankiem ofiarnym, zwłaszcza wtedy, kiedy wyprowadzono go na nieuchronną śmierć – mówił abp Marek Jędraszewski zauważając także codzienną posługę kapłańską, gdy był w nocy wzywany do chorych, gdy modlił się w ukryciu czy upominał wiernych z troską o ich zbawienie. – Stawiam go wam na serce jako szczególny przykład, ale także jako wezwanie; kapłana, który w czasie trudnym pozostał Chrystusowi i Kościołowi wierny aż do końca – podkreślał metropolita zaznaczając, że dziś potrzeba „prawdziwie świętych i heroicznych kapłanów”.

– Pan Bóg chce, żeby na czasy dzisiejsze, na pewno niełatwe, właśnie postać ks. Michała Rapacza stała się bardzo czytelnym – dla kapłanów i dla ludu Bożego – znakiem odniesienia, co znaczy być Chrystusowym. Ale zwłaszcza, co znaczy dla kapłanów „astare coram te” – „stać przed Tobą”, dniem i nocą, co znaczy „służyć Tobie” w braciach, aż do końca, co znaczy stawać się „eucharystycznym” – zakończył.

Diakoni przyjmujący dzisiaj święcenia prezbiteratu wstąpili do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w 2018 roku. Patronem rocznika jest św. Paweł VI, papież. Także dzisiaj w kościele katedralnym św. Mikołaja w Bielsku-Białej święcenia prezbiteratu z rąk bp. Romana Pindla, biskupa bielsko-żywieckiego, przyjęło 6 diakonów pochodzących z diecezji bielsko-żywieckiej.

Święcenia Prezbiteratu - Katedra na Wawelu 25.05.2024 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE