STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 25 LAT PARAFII W BYSINIE

25 lat parafii w Bysinie

- Każdy z nas staje przed tym Chrystusowym pytaniem: Czy wierzysz, że mogę cię podźwignąć, dać ci pokój serca, obdarzyć nadzieją życia wiecznego? Czy w to wierzysz? - Mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji 25-lecia parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bysinie.

25 lat parafii w Bysinie

Na początku uroczystości proboszcz parafii ks. Sławomir Kowalski przypomniał krótko historię tego miejsca. Następnie przywitał metropolitę krakowskiego i poprosił o dar wspólnej modlitwy i dar słowa.

W homilii abp Marek Jędraszewski podkreślił, że kluczowym pytaniem z dzisiejszej Ewangelii jest to, które Chrystus stawia niewidomym: „Czy wierzycie, że mogę to uczynić?”
– Każdy z nas staje przed tym Chrystusowym pytaniem: Czy wierzysz, że mogę cię podźwignąć, dać ci pokój serca, obdarzyć nadzieją życia wiecznego? Czy w to wierzysz?

Metropolita wyjaśnił, że świat chce żyć według zasady – zrób to sam. Po co ci Pan Bóg? Podkreślił, że właśnie wtedy, kiedy ludzie odwracają się od Boga, bo są w stanie zapewnić sobie prawie wszystko, tracą ducha. Zaczynają wątpić w sens życia, a wszystko sprowadza się do chwili przyjemności.
– Bez konieczności wychodzenia z siebie, z własnego egoizmu, bez konieczności miłości bezinteresownej, szlachetnej, przekraczającej, otwierającej nowe drogi do spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem.

Na przekór tej tendencji wracają słowa Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii: „Czy wierzycie, że mogę to uczynić?”
– Ważną rzeczą jest, by móc odpowiedzieć tak, jak owi dwaj niewidomi – tak Panie, ja w to wierzę. Ty możesz to zrobić, bo Ty mnie kochasz tak wielką i nieskończoną miłością, że oddałeś za mnie swoje życie.

Zwracają się do parafian arcybiskup podkreślił, że znamienną rzeczą jest, że dzieje ich parafii rozpoczęły się w pierwszą niedzielę Adwentu.
– Niech dzisiejszy dzień będzie dniem wielkiej radości i wdzięczności Bogu, który przychodzi do nas z orędziem przebaczenia i miłości. Niech dzisiejszy wieczór będzie także czasem dziękczynienia Bogu za tych, którzy w latach ’80 i ’90 uwierzyli, że może powstać tutaj tak piękna, wspaniała parafia chlubiącą się tą świątynią.

Metropolita homilię zakończył wezwaniem „Najświętsze Serce Jezusa zmiłuj się nad nami!”

Po Mszy św. proboszcz ks. Sławomir Kowalski złożył na ręce arcybiskupa serdeczne podziękowania i życzenia mnogości darów w dalszej posłudze. Dziękował także wszystkim, którzy przygotowali i uczestniczyli w dzisiejszej uroczystości. Ks. Kowalski poprosił metropolitę o poświęcenie obrazu Jana Pawła II. Następnie proboszcz senior ks. kan. Jan Borzęcki został uhonorowany Złotym Medalem Jana Pawła II za zasługi dla archidiecezji. Przyznano także Srebrne Medale osobom od lat szczególnie zaangażowanym w życie parafii.

Parafia w Bysinie powstawała od 1984 roku. Wtedy na wiejskim zebraniu podjęto decyzję o budowie domu katechetycznego w Bysinie. Pragnieniem mieszkańców było także wzniesienie kaplicy. Pół roku później, proboszcz parafii w Myślenicach ks. dr Stanisław Dobrzanowski poświęcił plac budowy i wmurował kamień węgielny domu katechetycznego. Dzięki ofiarności wiernych i zaangażowaniu fachowców budynek w stanie surowym stanął w ciągu niemal dwóch miesięcy – w dolnej jego części powstały salki katechetyczne, w górnej – kaplica. Prace wykończeniowe trwały do 1987 roku. Poświęcenia kaplicy dokonał ks. Dobrzanowski, który ofiarował umieszczoną w głównym ołtarzu figurę Serca Pana Jezusa. Duszpasterstwo w Bysinie zatwierdzone zostało w 1990 roku. Pierwszym proboszczem został ks. kan. Jan Borzęcki.

FOTORELACJA

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska

Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

25 lat parafii w Bysinie | Abp Marek Jędraszewski, 7.12.2018

ZOBACZ TAKŻE