– Człowiek prawdziwie szczęśliwy to ten, który potrafi kochać – Boga całym sercem, drugiego człowieka jak siebie samego. To jest Ewangelia! – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie-Kantorowicach, która obchodzi 30-lecie istnienia.
W czasie homilii abp Marek Jędraszewski, nawiązując do Księgi Hioba, mówił o dramacie przemijania ludzkiego życia. Zaznaczył, że egzystencja człowieka nabiera sensu razem z przyjściem na świat Mesjasza, a Jego Pascha daje nadzieję na życie wieczne. Zauważył, że w głoszenie Ewangelii, jako nadziei na życie wieczne, zaangażowany był św. Stanisław Biskup i Męczennik, który jest patronem parafii w Kantorowicach. Podkreślił, że istota Ewangelii sprowadza się do dwóch prawd głoszonych przez Kościół – prawdy o Chrystusowym krzyżu i prawdy o Jego zmartwychwstaniu.
Metropolita krakowski przywołał historię głoszenia Ewangelii w Kantorowicach. W czasach PRL-u prawdy o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym uczono dzieci w prywatnym domu państwa Ozdobów; później lekcje religii odbywały się w remizie strażackiej. W 1984 roku ks. kanonik Stanisław Migas wraz z wiernymi podjął decyzję o budowie kaplicy. Budynek kościoła w 1989 roku poświęcił bp Kazimierz Nycz. 2 lutego 1994 roku została erygowana parafia pw. św. Stanisława BM, a jej pierwszym proboszczem został ks. kanonik Andrzej Kamiński. 27 września 2020 roku kościół został konsekrowany. – To wszystko wpisuje się w wielkie dzieło głoszenia Ewangelii całemu światu – wszędzie tam, gdzie ludzie żyją; wszędzie tam, gdzie trzeba zwrócić się z budzącą nadzieję Ewangelią – mówił abp Marek Jędraszewski.
Zaznaczył, że historia parafii nie kończy się na wspominaniu tego, co było, ale ona trwa i wybiega w przyszłość – trzeba ciągle głosić ludziom prawdę o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Należy to robić „w porę i nie w porę”; wbrew stylowi myślenia i życia „jakby Boga nie było”. Podkreślił, że trzeba głosić też prawdę o człowieku zawartą w Ewangelii a wbrew dominującym w świecie tendencjom materialistycznym i hedonistycznym. Przeznaczeniem człowieka – na wzór Chrystusa – jest życie dla Boga i drugiego człowieka, „dając szczególną ofiarę z siebie, by innym pomóc, by ich obdarzyć radością, by im służyć”. W tym kontekście zwrócił uwagę na konieczność jednoznacznego sprzeciwu wobec lekceważącego traktowania życia drugiego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Wskazał tu na wprowadzenie pigułki „dzień po” dla nastolatek czy łamanie sumień lekarzy poprzez wprowadzenie stosownych umów dla szpitali warunkujących ich finansowanie od przeprowadzania aborcji. – To jest zamach na życie ludzi, na to co najświętsze w każdym człowieku – ich sumienia – mówił abp Marek Jędraszewski. Odwołując się do nauczania św. Jana Pawła II dodawał, że największą tragedią jest widzieć w dziecku zagrożenie dla własnych przyjemności i wygody.
Arcybiskup wskazał na „paradoks Easterlina”. Prof. Richard Ainley Easterlin z Kalifornii zauważył, że im bardziej ludzie się bogacą, tym mają mniejsze poczucie szczęścia. – Z horyzontu ich życia zniknął już dawno Pan Bóg, a znika także drugi człowiek a pozostają tylko i wyłącznie dobra materialne – mówił metropolita zwracając uwagę na tzw. wyścig szczurów. – Człowiek prawdziwie szczęśliwy to ten, który potrafi kochać – Boga całym sercem, drugiego człowieka jak siebie samego. To jest Ewangelia! – mówił arcybiskup podkreślając, że do głoszenia tej prawdy wezwany jest każdy chrześcijanin. Ci, którzy o tym zapominają skazują się na bycie człowiekiem pozbawionym sensu życia i odbierają szansę na bycie człowiekiem szczęśliwym.
– My chrześcijanie przyjmujący Chrystusową Ewangelię jesteśmy powołani do tego, żeby żyć wiarą, którą przekazał nam Chrystus; żeby z tej wiary czerpać siłę do kochania – Boga i drugiego człowieka; w tej wierze upatrywać dla siebie nadzieję na wieczną szczęśliwość – mówił metropolita zaznaczając, że ta nadzieja nadaje sens ludzkiej teraźniejszości a także przemijaniu.
Zakończył cytując fragment „Tryptyku rzymskiego” św. Jana Pawła II, w którym poeta mówi o nadziei płynącej ze spotkania z Chrystusem nadającego sens przemijaniu.
Przedstawiciele parafii podziękowali arcybiskupowi za obecność i modlitwę. – Jesteś autorytetem w głoszeniu Ewangelii w dzisiejszym świecie. Wskazujesz zagrożenia i odważnie bronisz wiary. Umacniasz nas, gdy przeciwnicy Pana Jezusa chcą zniszczyć wiarę w Niego – mówili wierni wyrażając wdzięczność, że metropolita po raz trzeci odwiedził ich parafię.