STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 30-LECIE REAKTYWACJI CARITAS ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ

30-lecie reaktywacji Caritas Archidiecezji Krakowskiej

W sobotę – 18 stycznia – w Bazylice Bożego Miłosierdzia została odprawiona Msza święta dziękczynna z okazji trzydziestolecia reaktywacji Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Eucharystii przewodniczył bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

30-lecie reaktywacji Caritas Archidiecezji Krakowskiej

Zebranych w świątyni powitał ks. dr Zbigniew Bielas. Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przywołał słowa św. Jana Pawła II z encykliki “Dives in Misericordia”: “Miłosierdzie jest bowiem nieodzownym wymiarem miłości, jest jakby drugim jej imieniem, a zarazem właściwym sposobem jej objawiania się i realizacji wobec rzeczywistości zła, które jest w świecie, które dotyka i osacza człowieka”. – 30 lat temu, 29 stycznia 1990 roku ks. kard. Franciszek Macharski powołał do życia Caritas Archidiecezji Krakowskiej, by służyła potrzebującym. Przez te wszystkie lata Caritas stara się jak najlepiej wypełnić to zadanie, pomagając chorym, starszym i niepełnosprawnym, dzieciom i rodzinom potrzebującym wsparcia, najuboższym i ofiarom przemocy – powiedział ks. Bielas i dodał: – Caritas znaczy miłość, misericordia – miłosierdzie. Dziś tu w Bazylice Bożego Miłosierdzia dziękujemy za wolontariuszy, darczyńców, pracowników i współpracowników Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

W homilii bp Jan Zając przypomniał, że Pan Jezus przechodzi wśród nas i powołuje: „Pójdź za Mną”. – Powołał nas i wezwał do pójścia za Nim – w tym Domu, którym jest ta świątynia – zauważył i dodał, że choć jesteśmy grzesznikami On wytrwale gromadzi nas, aby uleczyć z naszych słabości, aby wyprowadzić nas na drogę prowadzącą z tego domu ziemskiego do Domu Ojca, do zbawienia. – Stajemy w naszym zgromadzeniu przed wielką tajemnicą wiary, która jeszcze objawia się w znaku żłóbka, aby wejść w głębię prawdy o Bożym Narodzeniu. Aby wiedzieć, czym jest Boże Narodzenie i otworzyć się na światło i moc Bożą płynącą z tej tajemnicy, która dociera do naszych umysłów i ogarnia nasze serca – mówił.

Kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia podkreślał, że najgłębsza tajemnica Bożego Narodzenia polega na tym, aby spotkać Boga bliskiego. Przypomniał, że Benedykt XVI w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia nazwał tych, którzy wykonują posługę charytatywną w Kościele przedłużeniem rąk Boskich. – Te słowa dotyczą Was. To o Was Papież-Senior nauczał w encyklice „Deus Caritas Est”, że jesteście osobami dotkniętymi miłością Chrystusa, których serca zdobył Chrystus swą miłością, budząc w Was miłość bliźniego. Przypomina, że świadomość, że Bóg-Człowiek ofiarował się za nas aż do śmierci, powinna nas skłaniać do tego, byśmy również żyli dla Niego, a wraz z Nim dla bliźnich. Caritas jest zawsze czymś więcej niż zwyczajną działalnością – jak naucza nas Paweł apostoł: „Gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, a miłości bym nie miał, nic mi nie pomoże” – mówił bp Zając.

Kończąc homilię kaznodzieja powiedział: – Na ołtarzu – obok chleba i wina – składamy trzydziestoletnie dzieło Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Każdą chwilę posługi potrzebującym, każdy gest dzielenia się sercem, każde słowo budzące nadzieję, każdą modlitwę pełną miłości miłosiernej. Ufamy, że Jezus – Nowonarodzona Miłość Miłosierna, przyjmie ludzką Caritas i przemieni w Caritas Boga, która oświeci nasze umysły, rozgrzeje serca i umocni ręce w posłudze Chrystusowi obecnemu w człowieku potrzebującym – w przyszłości, która nadchodzi.

Po Mszy św. odbył się koncert Chóru Sanktuarium Miłosierdzia Bożego „Musica Ex Anima” oraz zespołu wokalnego Bazyliki Mariackiej Cappella Marialis pod dyrekcją dr. Krzysztofa Michałka, organisty Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie. W czasie koncertu zabrzmiały m.in. najpiękniejsze kolędy z towarzyszeniem nowych 73-głosowych organów bazyliki.

Małgorzata Pabis | Rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
ZOBACZ TAKŻE