STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 30-LECIE WIZYTY PASTERSKIEJ JANA PAWŁA II NA LITWIE

30-lecie wizyty pasterskiej Jana Pawła II na Litwie

– Pełniąc przez niemal czterdzieści lat służbę u boku kardynała Karola Wojtyły – Jana Pawła II, mogę zaświadczyć o wielkiej miłości i szacunku, jakim darzył on naród litewski. Jestem przekonany, że dziś święty Papież oręduje za nami u Bożego tronu i z wysoka nam błogosławi – mówił kard. Stanisław Dziwisz, wspominając pasterską wizytę św. Jana Pawła II na Litwie.Papieski sekretarz zaznaczył, że Ojciec Święty podczas spotkań z Litwinami przemawiał w ich języku. – Jan Paweł II nosił głęboko w sercu Litwę. Znał jej historię i kulturę, dlatego jeszcze jako metropolita krakowski, a tym bardziej jako papież podkreślał niepowtarzalną tożsamość narodu litewskiego w wielkiej rodzinie narodów europejskich – mówił.

Kardynał wspominał papieską modlitwę w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, Kownie i Górze Krzyży. – Zatrzymując się przy tych krzyżach, Papież oddał hołd wszystkim męczennikom za wiarę, za wierność Chrystusowi i Jego Ewangelii. Podczas Mszy świętej powiedział: „Przychodzimy tu – na Wzgórze Krzyży – aby przypomnieć wszystkich synów i córki waszej ziemi, na których wydawano wyroki, których skazywano na więzienia, na łagry, na Sybir czy na Kołymę – na śmierć” – wskazał.

Na zakończenie, metropolita krakowski senior podziękował arcybiskupowi wileńskiemu Gintarasowi za możliwość złożenia tego świadectwa  i zapewnił o  modlitwie. – Pełniąc przez niemal czterdzieści lat służbę u boku kardynała Karola Wojtyły – Jana Pawła II, mogę zaświadczyć o wielkiej miłości i szacunku, jakim darzył on naród litewski. Jestem przekonany, że dziś święty Papież oręduje za nami u Bożego tronu i z wysoka nam błogosławi –  powiedział.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

ZOBACZ TAKŻE