STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 40. PIESZA PIELGRZYMKA KRAKOWSKA – PODSUMOWANIE CZWARTEGO DNIA

40. Piesza Pielgrzymka Krakowska – podsumowanie czwartego dnia

- Niech dzisiejsze spotkanie i zapewnienie Chrystusa „Nie bójcie się” będzie mocą w tym pielgrzymowaniu, a dla tych, którzy duchowo pielgrzymują niech to będzie umocnienie w codziennym życiu – mówił ks. Bogdan Sarniak podczas homilii wygłoszonej dla wspólnoty skawińsko-czernichowskiej w czwartym dniu pielgrzymki na Jasną Górę.




Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wygłosił przesłanie na kolejny dzień pielgrzymki. Przywołał Ewangelię, w której św. Piotr kroczył po wodzie w stronę Jezusa. Gdy zwątpił, zaczął tonąć. – Mamy iść za Chrystusem. Nie zawsze jest to łatwa droga, wymaga zawierzenia i ryzyka. Nie możemy zapominać, że On jest z nami i mówi do każdej i każdego z nas: odwagi, ja jestem z Tobą – powiedział arcybiskup. Stwierdził, że w chwilach zagrożenia należy zwrócić się do Jezusa słowami: „Panie, ratuj mnie!”, a On na pewno pomoże.

Dziś transmitowano Mszę św. odprawioną w Chechle, w której wzięła udział wspólnota VI skawińsko-czernichowska. Homilię wygłosił ks. Bogdan Sarniak. Na początku nawiązał do liturgii Słowa, w której Eliasz rozpoznał Boga w lekkim powiewie. W Ewangelii uczniowie przestraszyli się Jezusa, który kroczył po wodzie. – Jakże czasem jesteśmy podobni do tych uczniów. Pragniemy spotkania z Chrystusem, a kiedy przychodzi, to Go nie poznajemy – powiedział ks. Bogdan Sarniak i stwierdził, że także dziś, podczas tej wyjątkowej pielgrzymki Jezus mówi do jej uczestników „Odwagi, ja jestem”. Św. Piotr kroczył po wodzie w stronę Chrystusa, ale gdy przestał ufać Bogu, zaczął tonąć. Wtedy Jezus zapytał go, dlaczego zwątpił. Udział w pielgrzymce jest znakiem szczególnej wiary. – Zaufaliśmy Panu Bogu, uwierzyliśmy, że nic złego się nam nie stanie. Pamiętamy również o tych, którzy zrezygnowali w tym roku, ale pragnęli iść – powiedział ks. Bogdan. Przypomniał słowa Jana Pawła II, który powiedział, że niełatwo jest żyć zgodnie z wiarą w społeczeństwie naznaczonym materializmem, a żyć po chrześcijańsku to często znaczy iść pod prąd. Papież apelował, by walczyć o wiarę w rodzinach i narodach. – Niech dzisiejsze spotkanie i zapewnienie Chrystusa „Nie bójcie się” będzie mocą w tym pielgrzymowaniu, a dla tych, którzy duchowo pielgrzymują niech to będzie umocnienie w codziennym życiu – zakończył ks. Bogdan.

Wspólnoty IX oraz I rozpoczęły dzień Mszą św. w Smoleniu, podczas której homilię wygłosił ks. Jan Przybocki. Stwierdził, że człowiek woła „Panie, ratuj”, gdy nie może sobie sam poradzić z trudnościami. Przypomniał historię nieuleczalnie chorej osoby, która wzywała Jezusa: „Panie, ratuj, bo ginę!”. Po pewnym czasie doznała spokoju i zauważyła wokół siebie ludzi, którzy wyciągają do niej rękę i którym ona może pomagać. Życie ludzkie składa się z prostych, codziennych spraw. – Ważną rzeczą jest, byśmy umieli dostrzec ludzi wokół siebie, bo każdy z nas ma ich bardzo dużo – powiedział. Stwierdził, że należy mieć na uwadze nieodległe cele, ale także cel ostateczny, jakim jest zbawienie. Tylko kochając człowieka można kochać Boga. Życie jest trudne, ale perspektywa relacji z Bogiem i człowiekiem sprawia, że staje się ono o wiele łatwiejsze.

Maria ze wspólnoty VII chrzanowskiej powiedziała, że pielgrzymuje od około 35 lat. W tym roku uczestnicy odczuwają zmiany i starają się dostosować do wymogów, zachowując m.in. dystans społeczny. Mimo że pielgrzymi nie mogą tak jak zazwyczaj okazywać entuzjazmu, to noszą go w sercach. Maria przyznała, że czuje się bezpieczna i podkreśliła, że w czasie pielgrzymki wszyscy starają się o siebie dbać.

Anna, która jest przedstawicielką służby medycznej z wspólnoty chrzanowskiej stwierdziła, że ta pielgrzymka jest pod wieloma względami wyjątkowa. Wszystko jest tak zorganizowane, że czuje się bezpieczna i cieszy się, że może w niej wziąć udział. Obostrzenia sprawiają, że w porównaniu z poprzednimi latami nie jest łatwiej. – Jest to pewna trudność, ale nasze pielgrzymowanie nigdy nie było łatwym zadaniem – powiedziała. Wskazała, że podczas upałów należy zakrywać głowę i pić dużą ilość płynów. – Oprócz tej czapki i wody trzeba mieć ze sobą dużo dobrego humoru i pozytywnego spojrzenia – dodała.

Zapraszamy do łączności duchowej z pielgrzymami, którzy zdążają na Jasną Górę. Na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej transmitowana jest codziennie Msza św., w której uczestniczy jedna ze wspólnot. Każdego dnia na stronie diecezja.pl publikowane jest podsumowanie wydarzeń wraz z materiałami multimedialnymi.

wspólnota8_200809 (1)

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE