STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 40. PIESZA PIELGRZYMKA KRAKOWSKA – PODSUMOWANIE TRZECIEGO DNIA

40. Piesza Pielgrzymka Krakowska – podsumowanie trzeciego dnia

– Z ziarnka gorczycy wyrasta wielkie, mocne drzewo, a z maleńkiej wiary rodzą się bardzo wielkie dzieła – mówił bp Damian Muskus do uczestników 40. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. 

40. Piesza Pielgrzymka Krakowska – podsumowanie trzeciego dnia

W przesłaniu do pielgrzymów metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przywołał Ewangelię, w której jest mowa o uleczeniu przez Chrystusa epileptyka. Uczniowie nie potrafili mu pomóc, z powodu ich małej wiary. Dla ludzi, którzy posiadają prawdziwą wiarę nie ma nic niemożliwego. – Pielgrzymi trud, który podejmujecie wynika z wiary. Tylko dzięki wierze w Chrystusa podjęliście się drogi na Jasną Górę, która ma służyć pogłębianiu waszej wiary – powiedział do uczestników pielgrzymki arcybiskup i poprosił by modlili się za tych, którzy którzy o nich pamiętają. 

Bp Damian Muskus przewodniczył Mszy św. odprawionej dla wspólnoty VI – skawińsko-czernichowskiej. W homilii przypomniał, że pielgrzymka nie jest zwyczajnym spacerem, lecz rekolekcjami w drodze. – To jest czas głębszego zamyślenia nad swoim życiem, nad tym co się w życiu udało, czego nam jeszcze brakuje – powiedział. Przypomniał Ewangelię, w której jest mowa o problemie wiary. Jezus powiedział, że wiara, która jest mała jak ziarenko może przenieść góry. – Z ziarnka gorczycy wyrasta wielkie, mocne drzewo, a z maleńkiej wiary rodzą się bardzo wielkie dzieła – wskazał biskup. Stwierdził, że apostołowie zbytnio uwierzyli w swą siłę, a ojciec chłopca wiedział że jest bezradny i pełen bólu prosił o pomoc Chrystusa. Człowiek niekiedy przeżywa trudne chwile, dramaty osobiste, rodzinne czy społeczne. Wobec tych wydarzeń ludzie przyjmują różne postawy: niektórzy są bezradni, inni usiłują sami sobie poradzić. W takich chwilach warto naśladować ojca z Ewangelii i pójść do Jezusa, by Mu o wszystkim opowiedzieć. Trzeba zaprosić Chrystusa do swego życia, pokazać Mu swe słabości, oddać wszystko z wiarą, by doświadczyć pokoju. – Spojrzenie oczami Boga na kryzysy, które przeżywamy jest początkiem procesu uzdrowienia – powiedział biskup. 

Zauważył, że w kontekście Ewangelii warto zadać sobie pytanie czego się szuka: wiary, która czyni cuda czy cudów, które mają wzbudzić wiarę. Niekiedy w pogoni za nadzwyczajnymi znakami człowiek gubi Jezusa, szukając cudów dla nich samych. Niektórzy kaznodzieje organizują wielkie spotkania, na których ludzie przeżywają spektakularne emocje. Potrafią oni przysłonić Jezusa, który jest bliski, cichy i pokorny. – Na każdym kilometrze drogi, który jest przed wami wołajcie w sercach z ufnością: „Panie, przymnóż nam wiary!” – powiedział biskup. 

W trzecim dniu pielgrzymki transmitowano Mszę św. z Wolbromia, w której uczestniczyła wspólnota IV – nowohucka. Homilię do zebranych wygłosił pallotyn ks. Paweł Rosik. Na początku zauważył, że Chrystus wskazuje na konieczność przemiany serc. – Istnieje jeden bezpieczny, wspaniały i osiągalny kierunek, który doprowadzić może nas do celu, sukcesu życiowego. Ten kierunek wskazuje nam Jezus – powiedział. Zdarza się, że człowiek podczas swej drogi się gubi, ale istotnym jest, by na nią wrócić. Ks. Paweł Rosik powiedział, że ważne jest, by się nawzajem dźwigać i iść do najważniejszego celu. Wymienił kilka istotnych elementów: zrozumienie, że każdy jest odpowiedzialny za swe życie, spotkanie z drugim człowiekiem, ciągłe poszukiwanie sensu życia i odnajdywanie Boga. Patron dnia św. Dominik wskazuje na różaniec święty jako szczególną nić, która łączy człowieka z Bogiem przez Maryję. Pojednanie z samym sobą i drugim człowiekiem jest możliwe tylko dzięki przebaczeniu od Boga i bliźniemu. Moc miłości pomaga dźwigać się z cierpienia i smutku.  – To co nam zalega w sercu powoduje cierpienie duchowe i fizyczne. Jeżeli chcemy uzdrowienia, to potrzebujemy do tego oczyszczenia. Elementem uzdrowienia jest przebaczenie – stwierdził ks. Rosik. Poprosił pielgrzymów, by uwolnili się od osądzania innych. Przypomniał, że Jezus nie opuszcza tych, którzy Go szukają i prowadzi ich w każdej sytuacji. 

Mszę św. dla wspólnoty III – podgórsko-wielickiej odprawił bp Jan Zając. – Doświadczenie obecności pasterza mówi nam, że jako owce Kościoła jesteśmy ważni, kochani – mówi ks. Dariusz Głuszko, przewodnik wspólnoty.

Ks. Dariusz Głuszko, główny przewodnik Wspólnoty III podsumowuje kolejny dzień pielgrzymowania #doMatki 👣💙

Opublikowany przez Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej Sobota, 8 sierpnia 2020

Zofia Świerczyńska z portalu Stacja7.pl wygłosiła konferencję, która nawiązywała do książki Anety Liberackiej „30 dni z życia Maryi”. Na początku wskazała, że podczas pielgrzymki buduje się z Maryją wyjątkową bliskość. W książce znajdują się świadectwa trzydziestu osób, które przeżyły historie bardzo podobne do tych, które przeszła Maryja. Dają one nadzieję na to, że można stawić czoła każdej trudnej sytuacji. – W czasie pielgrzymki uczymy się od Maryi jak postępować w sytuacjach trudnych i radosnych, jak odczytać co Pan Bóg chce od nas w życiu – powiedziała Zofia Świerczyńska. Stwierdziła, że ta książka może być cenna dla tych, którzy nie mogli pielgrzymować, ponieważ jest ona jak „małe rekolekcje”. Autorka książki proponuje rozmyślania w jaki sposób odnaleźć się w scenach z życia Maryi i pokazuje, jak budować bliskość z Matką Bożą. Zofia Świerczyńska zachęciła, by sięgnąć po tę pozycję, która daje wskazówki w jaki sposób żyć w bliskości z Bogurodzicą i dzielić się tym doświadczeniem z innymi.

40. PPK – Konferencja: 30 scen życia Maryi

40. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej – Konferencja: 30 scen życia Maryi Jak budować bliską relację z Maryją? Historie zawarte w książce „30 scen z życia Maryi” pozwalają odkryć Ją na nowo – nie jako niedosiężny wzór, ale jako bliską osobę. Konferencję głosi Zofia Świerczyńska z portalu Stacja7.pl 👇🏻💙

Opublikowany przez Archidiecezja Krakowska Sobota, 8 sierpnia 2020

Zapraszamy do łączności duchowej z pielgrzymami, którzy zdążają na Jasną Górę. Na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej transmitowana jest codziennie Msza św., w której uczestniczy jedna ze wspólnot. Każdego dnia na stronie diecezja.pl publikowane jest podsumowanie wydarzeń wraz z materiałami multimedialnymi.

20200808_083502

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE