STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 45. ROCZNICA WYBORU KARD. KAROLA WOJTYŁY NA PAPIEŻA. TAK BĘDZIE PRZEŻYWAĆ JĄ ARCHIDIECEZJA KRAKOWSKA

45. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Tak będzie przeżywać ją Archidiecezja Krakowska

16 października minie dokładnie 45 lat odkąd metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła został papieżem. Archidiecezja Krakowska przygotowała szereg wydarzeń, aby upamiętnić moment, który zmienił historię Krakowa, Polski i świata.

Możliwość zwiedzenia Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, kaplicy Arcybiskupów Krakowskich czy Sali Okna Papieskiego, projekcje filmów i wspólna modlitwa – tak Archidiecezja Krakowska będzie świętować 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Wydarzenia związane z diecezjalnymi obchodami, wzbogacone zostaną o te, które w ramach XXIII Dnia Papieskiego przygotowała młodzież z krakowskiego oddziału Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. – Chcemy, aby każdy mógł znaleźć swój sposób na uczczenie tego dnia, stąd propozycje zarówno dla dzieci, młodzieży, ale też rodzin i osób starszych – wyjaśnia ks. Piotr Płaszcz, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

Diecezjalne obchody rozpoczną się 14 października belgijką ze stypendystami Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia na Rynku Głównym oraz spektaklem „Przed sklepem jubilera” w wykonaniu studentów w sali teatralnej parafii Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie – Os. Podwawelskim. W niedzielę uroczystej Mszy św. o godz. 9.30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II transmitowanej przez TVP przewodniczyć będzie bp Robert Chrząszcz. Od rana przy parafii św. Jadwigi Królowej w Krakowie – Krowodrzy i na Białych Morzach działać będą również miasteczka rodzinne.

Poniedziałek 16 października to centralny punkt obchodów. – Od rana zapraszamy szczególnie młodzież szkolną i osoby starsze do budynku seminarium oraz na Franciszkańską 3. Będzie można lepiej poznać miejsca nierozerwalnie związane ze św. Janem Pawłem II. O godz. 12.00 będzie też okazja do wspólnej modlitwy na dziedzińcu Kurii Metropolitalnej w Krakowie – mówi. ks. Piotr Płaszcz. O godz. 10.00 kard. Stanisław Dziwisz odprawi uroczystą Mszą św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II połączoną z inauguracją roku akademickiego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. – W ten sposób Kościół krakowski będzie – również duchowo – łączył się ze swoim pasterzem, abp. Markiem Jędraszewskim, który bierze udział w obradach synodu i o godz. 7.15 odprawi Mszę św. przy grobie Ojca Świętego w bazylice św. Piotra – podkreśla dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

Obchody zakończy wieczorne spotkanie pod Oknem Papieskim o godz. 20.00, które rozpocznie się od animacji dla młodych i tańców lednickich. Od godz. 20.30 będziemy trwali w modlitwie różańcowej. Rozważania skoncentrują się wokół życia Karola Wojtyły, św. Jana Pawła II i powstały w ramach działalności fundacji Collegium Voytylianum. – Zachęcamy też do śledzenia mediów Archidiecezji Krakowskiej, gdzie poprzez materiały filmowe wracać będziemy do wydarzeń z 16 października 1978 r. – dodaje ks. Piotr Płaszcz.

PLIKI DO ŚCIĄGNIĘCIA