STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 50-LECIE KORONACJI OBRAZU NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY ŚWIĘTOLIPSKIEJ

50-lecie koronacji obrazu Najświętszej Maryi Panny Świętolipskiej

Kardynał Stanisław Dziwisz wziął udział w obchodach 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce. We wstępie uroczystej Mszy św. wspomniał, że u Świętolipskiej Pani był ostatnio 10 lat temu, kiedy oprócz Eucharystii, której przewodniczył śp. kard. Józef Glemp, miało miejsce poświęcenie pomnika Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego.Przypomniał, że to oni w 1968 roku dokonali koronacji obrazu Pani Świętolipskiej. Dziś prymas Wyszyński jest Sługą Bożym, a Jan Paweł II świętym Kościoła katolickiego.

– Ze wzruszeniem wspominamy i utrwalamy ślady oraz pamięć o św. Janie Pawle II. Zdajemy sobie sprawę, jak wielkim okazał się on darem dla całego Kościoła i świata. Niech świadomość tego daru inspiruje nas oraz mobilizuje do osobistego dążenia do świętości – do miłości i służby Bogu i bliźnim – mówił kard. Dziwisz.

Dziś, 11 sierpnia, odbyły się centralne uroczystości 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce z udziałem Episkopatu Polski. Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a prymas Polski abp Wojciech Polak wygłosił homilię.

Sanktuarium w Świętej Lipce, zwane przez niektórych „Częstochową Północy”, jest obok Gietrzwałdu najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym przez wiernych i turystów sanktuarium w archidiecezji warmińskiej. Stanowi jeden z najpiękniejszych przykładów późnego baroku w Polsce, choć swymi początkami sięga XIV w.

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ TAKŻE