STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI APELUJE O MODLITWĘ I WSPARCIE DLA OFIAR WYBUCHU W BEJRUCIE

Abp Marek Jędraszewski apeluje o modlitwę i wsparcie dla ofiar wybuchu w Bejrucie

W czasie Mszy św. na wzgórzu wawelskim na rozpoczęcie 40. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę abp Marek Jędraszewski wspomniał o wtorkowej tragedii w Bejrucie i poprosił pielgrzymów, żeby wśród wielu intencji zanieśli przed tron Matki Bożej także modlitwę za ofiary tego wybuchu.
Do wybuchu doszło we wtorek po godz. 17.00 czasu polskiego w dzielnicy portowej Bejrutu, znajdującej się blisko centrum miasta. Jak poinformował media prezydent Libanu Michel Aoun, katastrofę spowodowała eksplozja 2 750 ton azotanu amonu składowanego od sześciu lat w portowym magazynie. Skutki wybuchu są tragiczne. Co najmniej 100 osób straciło życie, a ponad 4000 odniosło obrażenia. Liczby te mogą jednak znacznie wzrosnąć, gdyż ze względu na trwającą akcję poszukiwawczą i przerwy w dostawach prądu liczenie ofiar jest obecnie utrudnione. W Libanie został ogłoszony dwutygodniowy stan wyjątkowy oraz trzydniowa żałoba narodowa.

O tragedii Libańczyków wspomniał dziś abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. na wzgórzu wawelskim na rozpoczęcie 40. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. Metropolita krakowski poprosił pielgrzymów, żeby wśród wielu intencji zanieśli przed tron Matki Bożej także modlitwę za ofiary tego wybuchu.

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku, abp Marek Jędraszewski odbył „Podróż Solidarności” do Libanu i Syrii. Krótko po powrocie, w specjalnym liście pasterskim, podzielił się doświadczeniem wiary tamtejszego Kościoła, opowiedział o ogromie wojennych zniszczeń i apelował do archidiecezjan o finansowe wsparcie. Na jego prośbę, do puszek w Święta Bożego Narodzenia, zebrano rekordową sumę miliona złotych. Środki te, za pośrednictwem Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, przekazano na utrzymanie dwóch domów dla sierot w syryjskim Homs.

Pomoc dla pogrążonych w żałobie mieszkańców Libanu uruchomiła teraz Caritas Polska. Organizacja przeznaczyła na ten cel już 100 tys. zł z własnych środków i rusza ze zbiórką apelując o wsparcie wszystkich przejętych losem poszkodowanych wskutek eksplozji.

Jak wesprzeć akcję pomocy dla mieszkańców Bejrutu?

  • Przekazując darowiznę na stronie www.caritas.pl/bejrut
  • Wysyłając SMS o treści BEJRUT pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
  • Wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł: BEJRUT)

Środki ze zbiórki uruchomionej przez Caritas Polska przeznaczone będą w pierwszej kolejności na: dystrybucję żywności dla osób z dzielnicy, które zostały bez niczego, pomoc medyczną ofiarom oraz sprzątanie ulic. Za koordynację działań na miejscu będą odpowiedzialni pracownicy Caritas Liban.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE