STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI DO KAPŁANÓW: ŚWIADOMOŚĆ WIELKIEJ MIŁOŚCI CHRYSTUSA DO MNIE, WZYWA DO PEŁNEJ WDZIĘCZNOŚCI MIŁOŚCI

Abp Marek Jędraszewski do kapłanów: Świadomość wielkiej miłości Chrystusa do mnie, wzywa do pełnej wdzięczności miłości

– Świadomość wielkiej miłości Chrystusa do mnie, (…) wzywa do pełnej wdzięczności miłości. A kiedy się kocha całym sercem i ze wszystkich sił, całą swoją duszą, to już wtedy to On we mnie żyje, już nie ja – mówił abp Marek Jędraszewski podczas pokutnej modlitwy kapłanów Archidiecezji Krakowskiej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. 
Kapłanów zgromadzonych w kalwaryjskim sanktuarium powitał kustosz o. Gracjan Kubica OFM. Duchowni wysłuchali najpierw konferencji ks. prof. Roberta Woźniaka, a później uczestniczyli w drodze krzyżowej i Mszy św., której przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Na początku homilii metropolita krakowski przywołał trzy obrazy Caravaggia ilustrujące sceny z życia św. Mateusza – jego powołanie, spisywanie Ewangelii i męczeństwo. – Kiedyś każdy z nas usłyszał to słowo: „chodź za Mną” i nie wiedział, co będzie się za tym kryło. Wiele z tego wiemy, ale jeszcze nie znamy finału. Żyjemy nadzieją, która wynikająca z wiary nas zbawia – mówił abp Marek Jędraszewski zaznaczając, że na obietnicy płynącej z słów Jezusa kapłani budują swoją tożsamość. 

Metropolita nawiązał do słów kard. Josepha Ratzingera, który o powołaniu kapłańskim mówił jako pewnym widowisku, a o roli kapłana jako postaci kuglarza cyrkowego. – W świecie postmoderny, gdzie nie ma miejsca na prawdę, być może czasem nas podziwiają za tę wspaniałość przez nas odgrywanej roli, za te słowa, które mogą zachwycać, ale nie chcą przyjąć, że są to słowa prawdy – najwyższej, ostatecznej, osobowej – mówił arcybiskup. 

Podkreślił, że kapłaństwo jest najwyższą łaską daną przez Chrystusa. – Ono nie jest nasze. Nasze jest o tyle, o ile idziemy za Chrystusem i nieustannie pozwalamy się przemieniać Jego łasce – zaznaczył i zwracając uwagę na doksologię końcową stwierdził, że kapłani dokonują wszystkiego „przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie” ku chwale Boga Ojca.

– Świadomość wielkiej miłości Chrystusa do mnie, że mnie umiłował, że za mnie wydał samego siebie, że wezwał mnie bym szedł za Nim, wzywa do pełnej wdzięczności miłości. A kiedy się kocha całym sercem i ze wszystkich sił, całą swoją duszą, to już wtedy to On we mnie żyje, już nie ja. Tylko On! – zakończył metropolita krakowski.

Na modlitwie pokutnej w sanktuarium Maryjno-Pasyjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej zgromadzili się kapłani z dekanaty: Kalwaria, Dobczyce, Maków Podhalański, Mogilany, Myślenice, Pcim, Skawina, Sucha Beskidzka, Sułkowice, Wadowice Północ, Wadowice Południe.

Modlitwa Pokutna Kapłanów

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE