STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI DO KAPŁANÓW: ŻYCIE KAŻDEGO Z WAS MUSI WYPŁYWAĆ Z MODLITWY

Abp Marek Jędraszewski do kapłanów: życie każdego z was musi wypływać z modlitwy

- W Eucharystii musi przede wszystkim wyrażać się wiara, że to, co dokonuje się na ołtarzu mocą waszych słów kapłańskich, ma rzeczywiście miejsce - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji 10. rocznicy święceń kapłańskich księży Archidiecezji Krakowskiej.

Abp Marek Jędraszewski do kapłanów: życie każdego z was musi wypływać z modlitwy

Na początku homilii arcybiskup stwierdził, że są ludzie, którzy nie pozostawiają śladu w pamięci, i ci, których wspomina się z czcią oraz szacunkiem. Pamięć o dobrych ludziach i ich czynach przechodzi z pokolenia na pokolenie. Jak stać się człowiekiem wspominanym przez kolejne pokolenia? Jezus wskazywał, że należy kierować się żarliwością o dom Boży. Patrząc na Jego czyny, świadkowie wspomnieli słowa psalmu: „Żarliwość o dom Twój mnie pożera”. – Być człowiekiem zasługującym na pamięć z pokolenia na pokolenie, to być człowiekiem zatroskanym o Bożą sprawę – podkreślił arcybiskup i dodał, że taką osobą był św. Stanisław. – Mówię to do was, drodzy bracia, świętujący dziś dziesięciolecie Chrystusowego kapłaństwa, bo wzrastaliście w cieniu tej katedry i modliliście się przed relikwiami patrona naszej ojczyzny – stwierdził metropolita.

Za żarliwością o Bożą sprawę kryje się postawa głębokiej wiary, która rodzi się na modlitwie. Życie każdego kapłana musi wypływać z modlitwy, by nie stać się powierzchownością, za którą kryje się pustka. – Żarliwość o Boży dom domaga się wiary, modlitwy, przekonania, rodzącego się z codzienności, iż modlitwa wznoszona do Boga przynosi prawdziwe, dobre, odczuwalne owoce – zauważył arcybiskup. Przypomniał wołanie św. Jana Pawła II, który prosił Ducha Świętego by odmienił oblicze tej ziemi. Te słowa wynikały z głębokiej wiary, dlatego Bóg go wysłuchał. – Wierzcie, że otrzymacie. Stanie się to, o co prosicie, tylko proście z wiarą – stwierdził metropolita. Zauważył, że Jezus wskazywał na konieczność przebaczenia i pogodzenia się z innymi. Niezrównanym przykładem przygotowania się do modlitwy podczas pojednanie z braćmi jest św. Jan Kanty. – Od dziesięciu lat dzięki Bożej łasce możecie sprawować Eucharystię. To musi być przede wszystkim przejaw Waszej żarliwości, gdy chodzi o sprawy Boże. W Eucharystii musi przede wszystkim wyrażać się wiara, że to co dokonuje się na ołtarzu mocą waszych słów kapłańskich, ma rzeczywiście miejsce – podkreślił arcybiskup. Zauważył, że kapłani wciąż powinni błagać Chrystusa, by przymnożył im wiary , aby mogli powiedzieć z całą mocą: „Oto wielka tajemnica wiary”. Musi to budzić postawę pokory wobec wielkich rzeczy, do których powołuje Pan. Ta pokora to także umiejętność przeproszenia tych, których można było dotknąć. – Wtedy ten, który został powołany by być „alter Christus”, staje się prawdziwie mężem sławnym i ojcem kolejnych pokoleń, składających się na wielkie dzieje Kościoła. Tylko wtedy i tylko dzięki temu jak ja, z łaski Bożej i Bożego wybraństwa Chrystusowy kapłan, zbliżam się do ołtarza Pana naszego Jezusa Chrystusa. Tylko wtedy – zakończył arcybiskup.

10. rocznica święceń kapłańskich

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE