STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI DO KOLEJARZY: TRWAJCIE W ZATROSKANIU O DRUGIEGO CZŁOWIEKA

Abp Marek Jędraszewski do kolejarzy: Trwajcie w zatroskaniu o drugiego człowieka

– Spotkanie z państwem jest dowodem na to, jak musimy z wielką nadzieją patrzeć na przyszłość Polskich Kolei Państwowych. (…) Proszę trwać w zatroskaniu o człowieka. W ten sposób przedłużają państwo to, co z taką mocą, siłą i heroizmem głosił do nas św. Jan Paweł II - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego kolejarzy.

Abp Marek Jędraszewski do kolejarzy: Trwajcie w zatroskaniu o drugiego człowieka

Zebrani kolejarze podziękowali abp. Markowi Jędraszewskiemu za jego słowa, przypominające o historii, patriotyzmie i solidarności. – Trzeba nam więcej takich kapłanów, takich słów, które głosisz do nas, księże arcybiskupie. (…) Oby więcej takich kapłanów, słów i postawy, bo trzeba walczyć o godność człowieka i ludzi. Ty to czynisz z otwartym sercem. Za to chcę ci serdecznie w imieniu zgromadzonych kolejarzy podziękować. Jesteśmy z Tobą księże arcybiskupie i prosimy cię o błogosławieństwo na nowy rok pracy – powiedział przedstawiciel kolejarzy. Zebrani wręczyli także metropolicie krakowskiemu pamiątkowe książki i albumy.

Ks. Grzegorz Szewczyk odczytał słowa wsparcia dla arcybiskupa, w których Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich dziękuje metropolicie krakowskiemu za jego posługę, odważne głoszenie ewangelicznej prawdy o Bogu i człowieku oraz konsekwentną obronę wartości chrześcijańskich w świecie.

Metropolita przyznał, że ceni sobie, że jego nauczanie odpowiada na potrzeby wiernych. Powiedział, że świat współczesnej kultury niesie zagrożenia, a wielu ludzi nie może wyrazić tego, co czuje i o czym chce świadczyć. Stwierdził, że czuje się odpowiedzialny, by przedłużać misję św. Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego. – Bronić człowieka. Każdego człowieka, nie tylko wierzących. Broniąc prawdy o człowieku, jego godności, jako kobiety i mężczyzny, prawdy czym jest małżeństwo i rodzina, bronimy wszystkich przed kłamliwymi i urągającymi godności człowieka ideologiami – stwierdził. Zauważył, że niebezpieczne ideologie mają na celu destrukcję człowieka, małżeństwa i rodziny. Głosząc prawdę o Bogu, broni się człowieka. – Mówię to do państwa z wielkim przejęciem, czując państwa solidarność, bliskość serc, za co jestem bardzo wdzięczny – powiedział. Stwierdził, że należy, podobnie jak Mędrcy ze Wschodu, upaść przed Bogiem na kolana.

Zauważył, że kolejarze wpisywali się w historię niepodległej Polski i przypomniał przyjazd Paderewskiego pociągiem do Poznania w 1918 roku. Na dworcu przywitano go z wielkim entuzjazmem i radością. Spontaniczne walki rozszerzyły się na całą Wielkopolskę, wzbudzając jedno z udanych powstań.

Metropolita powiedział, że dostrzega zmiany w polskiej kolei. – Spotkanie z państwem jest dowodem na to jak musimy z wielką nadzieją patrzeć na przyszłość Polskich Kolei Państwowych. Państwo podkreślają ten wymiar ludzki, przejawiający się także zatroskaniem o człowieka, jego godność, rodzinę i o Boga, bez którego porządek ludzki nie ma sensu, bo jest pozbawiony fundamentu. Proszę trwać w zatroskaniu o człowieka. W ten sposób przedłużają państwo to, co z taką mocą, siłą i heroizmem głosił do nas św. Jan Paweł II – powiedział arcybiskup. Przypomniał, że dla papieża bardzo ważna była solidarność, polegająca na miłości bliźniego. Takiej postawy uczył sam Chrystus. Arcybiskup poprosił, by zebrani pomodlili się za ofiarę wypadku w Szamotułach i o wszelkie łaski potrzebne dla środowisk kolejarskich i całej ojczyzny, która nie może dobrze funkcjonować bez Polskich Kolei Państwowych. – Dziękuję za obecność, życzę szczęśliwego nowego roku, odczuwania błogosławieństwa Bożego za przyczyną św. Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia, który niedługo zostanie wyniesiony do blasków ołtarzy i będzie tą postacią, do której będziemy mogli z całą ufnością zwracać się o pomoc, zwłaszcza w tych sprawach najważniejszych dla nas i dla Polski – zakończył.

opłatek_kolejarzy (74)

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE