STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI DO MŁODZIEŻY: NASZYM ŚWIĘTYM OBOWIĄZKIEM JEST GŁOSZENIE CHRYSTUSA

Abp Marek Jędraszewski do młodzieży: Naszym świętym obowiązkiem jest głoszenie Chrystusa

Chrystus zwyciężył świat i ci wszyscy, którzy są w Chrystusie także ten świat zdobywają i zwyciężają. O tę świadomość zwycięstwa, o moc wiary i nadziei modlimy się dzisiaj bardzo serdecznie w waszych intencjach – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. w katedrze na Wawelu sprawowanej z okazji rocznicy reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Archidiecezji Krakowskiej.

Abp Marek Jędraszewski do młodzieży: Naszym świętym obowiązkiem jest głoszenie Chrystusa

W homilii abp Marek Jędraszewski odwołał się do Pawłowego listu do Koryntian, w którym Apostoł Narodów wskazuje na głoszenie Ewangelii jako swój święty obowiązek. – Mieć swój udział w Ewangelii to wejść dogłębnie w Chrystusową prawdę. W to, że On jedynie jest zbawicielem świata. I że jedynie On może sprawić, że nasze życie nie będzie tak przerażająco przemijające – jak pisał Hiob – ale, że nasze życie będzie jawiło się jako etap ziemski prowadzący do szczęśliwości wiecznej. Mieć udział w Ewangelii, to złączyć się z Chrystusem, z Jego śmiercią, ale także z Jego zmartwychwstaniem – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że to wszystko, co oferuje świat, kiedyś się kończy, a tylko Chrystus może zaprowadzić wiernego Mu człowieka do Domu Ojca, gdzie szczęście nie ma kresu. Arcybiskup zwrócił uwagę, że chrześcijanin wie także, że nadzieja pokładana w Chrystusie nie jest tylko jego osobistą sprawą, ale jego świętym obowiązkiem jest tę nadzieję przekazywać kolejnym pokoleniom, aby się nią dzielić, aby innych umacniać w codziennych zmaganiach.

Zwracając się do młodzieży arcybiskup powiedział, że dzisiaj robi się wiele, by zagłuszyć pytania o to, co w życiu najważniejsze, o sens życia. Współczesny świat, który ma głębokie chrześcijańskie tradycje, robi wiele, by o Chrystusie mówić jak najmniej, by ludzie żyli tak, jakby Boga nie było, czyli tak, jakby nie mieli przed sobą żadnego celu, żadnej nadziei. – Sami doskonale wiecie, jak ważną rzeczą jest, by określić siebie i by zrozumieć, że wspaniałe życie, życie wg Chrystusowej Ewangelii to służba, to służenie Bogu we współczesnym świecie, a przez to zatroskanie o Kościół, a z tym wiąże się w sposób niezwykle głęboki zatroskanie o naszą ojczyznę – mówił abp Marek Jędraszewski podkreślając, że w czasie, kiedy Polska była pozbawiona swojej niepodległości, to Kościół pełnił rolę stróża tego, co najbardziej święte i ważne w polskim narodzie.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że aktualnie przeżywamy rok kard. Stefana Wyszyńskiego i polecił młodzieży lekturę „Zapisków więziennych” Prymasa Tysiąclecia, które są zapisem współczesnej historii Polski i Kościoła w Polsce, a także świadectwem dwóch pokoleń, które walczyły o wolność ojczyzny. Pierwszym było pokolenie Prymasa Wyszyńskiego (ur. 1901 r.), które cieszyło się z odzyskania niepodległości w 1918 r., ale nie doczekało pełnej wolności. Drugim było pokolenie Kolumbów, ludzi urodzonych ok. roku 1920 – to pokolenie Szarych Szeregów, powstańców warszawskich, żołnierzy niezłomnych. Do tego pokolenia należał także Karol Wojtyła. – To pokolenie doczekało niepodległej Polski. Włączyło się w to, czego uczyli ich rodzice i dziadkowie. I uważali, że ich świętym obowiązkiem jest głosić Chrystusa wszędzie – mówił abp Marek Jędraszewski odwołując się do słów św. Jana Pawła II, który wołał na początku swojego pontyfikatu o otwarcie drzwi Chrystusowi.

– Wy dzisiaj wpisujecie się w tę historię. Mając świadomość tego, co było; mając pragnienie by żyć z Chrystusem, żyjąc jednocześnie dla Kościoła i dla ojczyzny; nie mając pewności co do przyszłości, ale mając pewność co do jednego – Chrystus zwyciężył świat i ci wszyscy, którzy są w Chrystusie także ten świat zdobywają i zwyciężają. O tę świadomość zwycięstwa, o moc wiary i nadziei modlimy się dzisiaj bardzo serdecznie w waszych intencjach – zakończył metropolita.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

IMG_9540

Wideo

ZOBACZ TAKŻE