STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI DO PIELGRZYMÓW: NIE USTAWAJCIE W MODLITWIE

Abp Marek Jędraszewski do pielgrzymów: Nie ustawajcie w modlitwie

- Nie ustawajcie, łącząc trud modlitwy z trudem pokonywania kolejnych kilometrów właśnie po to, by Jezus mógł każdej i każdemu z was powiedzieć: „Moja droga, mój drogi, jak głęboka jest twoja wiara. Niech ci się stanie to, o co prosisz” - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odprawionej w parafii św. Brata Alberta w Mnikowie dla Wspólnoty Skawina-Czernichów-Krzeszowice Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej.

W homilii arcybiskup przypomniał postawę proroka Jeremiasza, który nawoływał do wierności Bogu i przestrzegania Jego praw. Izraelici pokładali jednak nadzieję w swojej sile i w politycznych układach, dlatego nadeszła kara. Bóg mimo wszystko nie opuścił swego ludu, który był w niewoli i kierując się miłością przesłał przez Jeremiasza słowa nadziei.

Jezus wielokrotnie wzywał swoich uczniów do nieustającej modlitwy i mówił, że Ojciec udzieli łask swoim wiernym. Arcybiskup podkreślił, że Bóg nie odmawia proszącym o dary Ducha Świętego. – Trzeba jednak się modlić, na modlitwie trwać. Nie można od tej postawy odstępować – wskazał. Jezus potwierdził swe nauczanie przykładem życia, a w Ogrodzie Oliwnym prosił uczniów: „Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie”. – Trzeba modlić się nie tylko po to, by otrzymać to czego oczekujemy od Ojca Niebieskiego, ale by nie ulec pokusie, by nie zwątpić, nie zamknąć się w sobie, by nie pomyśleć że tylko od nas samych wszystko zależy – stwierdził metropolita.

– Pielgrzymka jest szczególnym czasem doświadczenia tej wspólnoty jaką jest Kościół. Wspólnoty Kościoła, który się modli, który w tej modlitwie nie ustaje – wskazał i przypomniał, w jakich intencjach modlą się pielgrzymi. – Nie ustawajcie, łącząc trud modlitwy z trudem pokonywania kolejnych kilometrów właśnie po to, by Jezus mógł każdej i każdemu z was powiedzieć: „Moja droga, mój drogi, jak głęboka jest twoja wiara. Niech ci się stanie to, o co prosisz” – mówił.

Na zakończenie ks. Rafał Wierzbiak podziękował metropolicie za jego obecność, umocnienie i pogłębienie wiary pielgrzymów. Wspólnota wręczyła arcybiskupowi wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. – Idźcie i nie ustawajcie w modlitwie. Nie ustawajcie w drodze. Matka Boża czeka – dodał na koniec abp Marek Jędraszewski.

Wspólnoty I, III i V - 06.08.2024 r.