STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI DO SPOŁECZNOŚCI AKADEMICKIEJ AGH: MIEĆ ODWAGĘ POZNAĆ MĄDROŚĆ I GŁOSIĆ JĄ ŚWIATU

Abp Marek Jędraszewski do społeczności akademickiej AGH: Mieć odwagę poznać mądrość i głosić ją światu

Społeczność Akademii Górniczo-Hutniczej od 104 lat inauguruje swój rok akademicki Mszą św. w Kolegiacie św. Anny. Dziś przewodniczył jej metropolita krakowskie abp Marek Jędraszewski.
Na początku Mszy św. proboszcz Kolegiaty św. Anny w Krakowie przypomniał, że 200 lat temu odsłonięto pomnik Mikołaja Kopernika, który znajduje się w transepcie świątyni z sentencją „sapere auso”. – Odwagi chcemy życzyć całemu środowisku naukowemu naszego miasta i naszej ojczyzny – mówił ks. prof. Tadeusz Panuś.

Przywołując w czasie homilii historię św. Pawła, abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że ambicją Apostoła Narodów było znać Chrystusa i to ukrzyżowanego. Można też o nim powiedzieć, że zasługuje także na tytuł „sapere auso” – tego, który miał odwagę poznać mądrość i głosić ją światu. Mądrość krzyża, która pod postacią jasno określonej doktryny była głoszona przez św. Pawła, kształtowała Europę, jako szczególną wspólnotę kulturową opartą na filozofii greckiej, religii żydowskiej i chrześcijaństwie oraz na prawie rzymskim.

Metropolita krakowski przypomniał także historię patrona dnia dzisiejszego – św. Franciszka z Asyżu, który w czasie modlitwy przed krzyżem w San Damiano usłyszał głos Chrystusa: „Franciszku, idź odbuduj mój kościół, gdyż popada w ruinę!”. Początkowo zrozumiał to wezwanie dosłownie i zaczął odbudowywać kościoły San Damiano, San Pietro i kaplicę Matki Bożej Anielskiej, zwanej Porcjunkulą. Później nabrał przekonania, że chodzi o przywrócenie prawdziwego zrozumienia krzyża w ówczesnym społeczeństwie targanym ideologiami i herezjami o charakterze manichejskim, potępiającymi wszystko co związane jest z materialnością świata i cielesnością człowieka. – Jego ogromny, duchowy wysiłek związany jest z tym, żeby przywrócić prawdę o świecie i o człowieku w świetle nauczania Jezusa Chrystusa – mówił abp Marek Jędraszewski podkreślając, że św. Franciszek dał tego przykład swoim życiem żyjąc w skrajnym ubóstwie, przejmującej czystości serca i bezgranicznym posłuszeństwie wobec Kościoła.

– Żył Chrystusem – mówił metropolita krakowski przypominając, że Franciszek, jako pierwszy znany w historii Kościoła otrzymał stygmaty. Arcybiskup przywołał także „Pieśń słoneczną”, którą Biedaczyna z Asyżu napisał, gdy był ciężko chory, prawie niewidomy, jako hymn wychwalający piękno stworzenia. Metropolita stwierdził, że także Franciszkowi przysługuje tytuł „sapere auso” – tego, który odważył się mieć mądrość o świecie, o człowieku, wynikającą z chrześcijańskiej wiary, głęboko humanistyczną, wrażliwą na piękno. 

– Są różnice źródeł wiedzy. Są różnice metodologiczne gdy chodzi o teologię i inne nauki, zwłaszcza przyrodnicze, ale jedno nas łączy – ten cudowny świat, stworzony przez Boga z miłości – mówił abp Marek Jędraszewski. Kończąc homilię metropolita krakowski modlił się o „światło z wysoka” dla profesorów i studentów Akademii Górniczo-Hutniczej.

Społeczność Akademii Górniczo-Hutniczej od 104 lat inauguruje swój rok akademicki Mszą św. w Kolegiacie św. Anny. – Przychodzimy przede wszystkim prosić o światłość, mądrość, prawdę i opiekę – mówił  rektor AGH prof. dr hab. inż. Jerzy Lis przypominając o tym, że na dachu uczelni znajduje się figura św. Barbary.

Rozpoczęcie roku akademickiego AGH (37)

Drugą część uroczystości stanowiło uruchomienie superkomputera Athena o najwyższej mocy obliczeniowej w Polsce w Centrum Danych AGH przy ul. Podole, które pobłogosławił dziś abp Marek Jędraszewski. – Jak długo człowiek będzie otwarty na tajemnicę i będzie ją szanował, tak długo istnieje szansa, że to wszystko będzie służyło człowiekowi, ludzkości; nie obróci się przeciwko niemu, ale będzie przejawem wielkiej fascynacji, jaką ciągle pozostaje dla nas świat – mówił metropolita krakowski zwracając uwagę, że dzięki co raz to nowszym instrumentom poznawczym świat odkrywa co raz bardziej swoje tajemnice, ale w związku z tym nie można zapomnieć o Tajemnicy przez duże „T”, czyli o Bogu. Arcybiskup życzył, aby superkomputer Athena służył dobru człowieka i pokazywał co raz to nowe przestrzenie tajemnicy, która sprawia, że ludzie znajdują właściwe miejsce między wielkościami nieskończenie wielkimi i wielkościami nieskończenie małymi.

W uroczystościach wziął udział m.in. minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

WhatsApp Image 2022-10-04 at 15.40.14 (1)

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE