STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI DO STUDENTÓW: TRWAJCIE W PIĘKNYCH POLSKICH TRADYCJACH I PRZEKAZUJCIE JE KOLEJNYM POKOLENIOM

Abp Marek Jędraszewski do studentów: Trwajcie w pięknych polskich tradycjach i przekazujcie je kolejnym pokoleniom

- Macie być światłami, a wasze światło musi być dostrzeżone przez innych. Na mocy chrztu jesteście zobowiązani, by być światłem świata - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego ze studentami.

Abp Marek Jędraszewski do studentów: Trwajcie w pięknych polskich tradycjach i przekazujcie je kolejnym pokoleniom

Arcybiskup powiedział, że przed Bożym Narodzeniem w 1999 roku w Paryżu biskup Paryża nakazał by w ramach ewangelizacji dużo wcześniej wznosić stajenki ze świętą rodziną. Przed polskim kościołem stał piękny żłóbek, w którym postaci naturalnej wielkości były ubrane w stroje góralskie i cygańskie. Dziś poprawność polityczna we Francji zabrania wychodzenia ze żłóbkami na ulicę. – To jest rzecz, którą chciałem powiedzieć, by podkreślić wagę naszego świętowania Bożego Narodzenia, łącznie z Orszakiem Trzech Króli, który przeszedł przez 900 polskich miast – powiedział.

Metropolita stwierdził, że jeden z dyplomatów w rozmowie z nim zauważył, że by zrozumieć Polaków trzeba być na polskiej wigilii, łamać się opłatkiem i wziąć udział w Orszaku. – Zrozumieć Polaków poprzez ich sposób świętowania całego okresu Bożego Narodzenia. Mówię Wam o tym, byście trwali przy tej wspaniałej polskiej tradycji – wskazał.

Przypomniał o zbliżającej się rocznicy stulecia Cudu nad Wisłą, które było zwycięstwem katolickiego narodu, okupionym modlitwą wszystkich Polaków. Św. Jan Paweł II mówił, że spłaca dług wobec tych ludzi, którzy wtedy ginęli by Polska pozostała wierna swej kulturze. – Ta pamięć powinna być jednym wielkim zobowiązaniem dla nas. Stać przy tych samych wartościach. Wynurzać się z tej tradycji. Rozpoznawać się w niej po to, by przekazywać ją dalej – zauważył. Nawiązał do słów z Listu św. Pawła do Filipian, w którym apostoł mówił, że chrześcijanie są światłami dla świata pogańskiego. – Macie być światłami, a wasze światło musi być dostrzeżone przez innych. Na mocy chrztu jesteście zobowiązani, by być światłem świata, światło jest nie po to, by je chować, ale aby świeciło – zakończył.

IMG_4607

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE