STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI DO UCZESTNIKÓW PIESZEJ PIELGRZYMKI KRAKOWSKIEJ NA JASNĄ GÓRĘ: WSZYSCY JESTEŚMY WŁĄCZENI W KAPŁAŃSKĄ, KRÓLEWSKĄ I PROROCKĄ MISJĘ CHRYSTUSA

Abp Marek Jędraszewski do uczestników Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę: wszyscy jesteśmy włączeni w kapłańską, królewską i prorocką misję Chrystusa

– Pielgrzymka jest jednym wielkim świadczeniem o Bogu, jest też świadectwem miłości oraz wielkim wołaniem do Boga o wypełnienie się wielu ważnych spraw – mówił abp Marek Jędraszewski do uczestników Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. Liturgia w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie była pierwszym etapem duchowych przygotowań do tegorocznego pielgrzymowania do Matki Bożej.



Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że w okresie Bożego Narodzenia Kościół mocno podkreśla prawdę, że „Syn Boży stał się człowiekiem, abyśmy mogli stać dziećmi Bożymi”. Metropolita krakowski zaznaczył, że dzisiejsza liturgia Słowa wskazuje na potrójną rolę Chrystusa wobec ludu Bożego – arcykapłańską, królewską i prorocką.

– W tej potrójnej władzy Chrystusowej – królewskiej przez miłość służebną, prorockiej przez nauczanie i arcykapłańskiej przez wysławianie Boga – mamy wszyscy udział od chwili chrztu świętego. Wszczepieni w Chrystusa, w Jego śmierć i zmartwychwstanie, jesteśmy zobowiązani do tego, aby dawać świadectwo o Bogu, aby głosić królestwo niebieskie poprzez służbę pełną miłości zwłaszcza wobec tych, którzy pomocy potrzebują oraz oddawać cześć Bogu zanosząc do Niego nasze modły i łączyć nasze ofiary z tymi cierpieniami, które Chrystus zanosił na krzyżu jako ofiarę przebłagalną za grzechy całego świata – mówił abp Marek Jędraszewski.

Metropolita zwrócił uwagę, że pielgrzymi szlak podkreśla potrójną funkcję, którą Chrystus sprawuje wobec swojego ludu, a w którą każdy wierzący jest włączony. – Pielgrzymka jest jednym wielkim świadczeniem o Bogu, jest głoszeniem Boga pośród podjętych trudów i wyrzeczeń – mówił arcybiskup dodając, że pielgrzymka jest też świadectwem miłości poprzez wzajemne okazywanie sobie miłości i stawanie się okazją, aby inni mogli swoją miłość wobec nas okazywać. – Pielgrzymka jest też jednym wielkim wołaniem do Boga o wypełnienie się wielu ważnych spraw – mówił arcybiskup zwracając uwagę, że w pielgrzymowaniu do Matki Bożej widoczny jest charakterystyczny rys chrześcijańskiej pobożności, a zwłaszcza polskiej – „zdążamy do Chrystusa przez Maryję”.

Arcybiskup zaznaczył, że noworoczna Msza św. jest pierwszym etapem duchowego przygotowania do kolejnej pieszej pielgrzymki Archidiecezji Krakowskiej na Jasną Górę. – Duchowe przygotowanie poprzez łączenie się z Chrystusem, poprzez głębokie zrozumienie tego, do czego nas wzywa, abyśmy łączyli się z Nim w głoszeniu prawdy o Bogu, byśmy naśladowali do końca Jego pełną pokory miłość miłosierną i byśmy do Boga nieustannie wznosili nasze modły, także te, których nas nauczył w modlitwie „Ojcze nasz” – zakończył metropolita.

Na końcu Mszy św. głos zabrał ks. Jan Przybocki. Główny koordynator Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej przypomniał, że ubiegłoroczna droga na Jasną Górę odbywała się w dwóch wymiarach – tradycyjnym dla przedstawicieli poszczególnych grup i medialnym dla wszystkich pozostałych pątników. Ks. Przybocki przypomniał także, że w październiku na placu pod Oknem papieskim otwarto wystawę prezentującą czterdzieści krakowskich pielgrzymek na Jasną Górę oraz wydano album dokumentujący pielgrzymowanie diecezjan w ostatnim dziesięcioleciu.

IMG_0317

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE