Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, postulator i wicepostulator w procesach kanonizacyjnych i beatyfikacyjnych o. Gabriel Bartoszewski OFMCap oraz historyk i archiwista ks. prof. dr hab. Józef Marecki znaleźli się wśród laureatów tegorocznej nagrody Feniks przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.
Tradycyjnie nagrody przyznawano podczas odbywających się na wiosnę Targów Wydawców Katolickich. W tym roku ze względu na pandemię uroczysta gala została przeniesiona na grudzień i odbyła się w internecie. Spośród ponad 350 tytułów zgłoszonych przez wydawców członkowie Kapituły Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS dokonali ostatecznego wyboru publikacji w ramach poszczególnych kategorii konkursowych i wybrali najbardziej wyjątkowe pozycje.
-Ideą konkursu jest prezentacja najciekawszych i najlepszych publikacji o tematyce religijnej, wyjście naprzeciw oczekiwaniom czytelników: głębokiej potrzeby kontaktu z książką wartościową, mądrą, niosącą ze sobą określone wartości, poszukiwane przez ludzi wierzących. Niezmiernie raduje również stale podnoszący się poziom merytoryczny i edytorski publikacji zgłaszanych do konkursu. Coraz częściej mamy do czynienia z książką religijną – literacką, naukową czy historyczną jako wartością samą w sobie, także dzięki jej walorom estetycznym – komentuje ks. Roman Szpakowski SDB, prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
Nagrodą Feniks Złoty 2020 uhonorowany został metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Nagrody Feniks Diamentowy 2020 przypadły bp. Julianowi Wojtkowskiemu, biskupowi pomocniczemu seniorowi archidiecezji warmińskiej oraz o. dr. Gabrielowi Bartoszewskiemu OFMCap, postulatorowi i wicepostulatorowi w wielu ważnych procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, m.in. kard. Stefana Wyszyńskiego, bł. Honorata Koźmińskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
W uzasadnieniu przyznania nagrody Kapituła uznała, że jest to “postać wybitna, niepowtarzalna, wzór zakonnika i człowieka uparcie dążącego do świętości poprzez ciężką, bezinteresowną pracę i miłość do człowieka na podobieństwo pierwszych chrześcijan i mnichów”.
Nagrodę Feniks Specjalny 2020 otrzymał ks. prof. dr hab. Józef Marecki, historyk, badacz i archiwista specjalizujący się w dziejach najnowszych Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii Kościoła katolickiego.
Nagrodę Feniks Specjalny 2020 otrzymał z kolei pośmiertnie Tadeusz Szyma (1942–2019), krytyk filmowy, poeta i wykładowca akademicki. W jego filmowej i książkowej twórczości często przewijały się motywy religijne. Zrealizował kilka filmów o papieżu Janie Pawle II oraz produkcji dokumentalnych, których bohaterami byli m.in. kard. Adam Stefan Sapieha i abp Józef Teodorowicz.
Nagroda Feniks Specjalny 2020 przypadła także Domowi Emisyjnemu Manuscriptum za dzieło “Biblia Maxima” w uwspółcześnionym tłumaczeniu Jakuba Wujka. Jest to bodaj najbardziej spektakularne wydanie Pisma Świętego w naszym kraju – ważące ponad 10 kg, o wymiarach 50 na 35 cm. Dzieło zachowuje zdobienia znane ze średniowiecznych rękopisów, krój pisma i ilustracje, a także biżuteryjną oprawę wzorowaną na oryginalnej oprawie introligatorskiej znajdującej się w Muzeum Wieków Średnich w De Cluney we Francji.
Przyznano także jak co roku nagrodę Mały Feniks 2020. Jest ona wręczana osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym na polu promocji treści i literatury religijnej w szeroko rozumianej przestrzeni kulturalno-społecznej i medialnej.
W tym roku otrzymali ją:
Małgorzata Nawrocka – pedagog, dziennikarka, autorka kilkudziesięciu książek oraz programów radiowych i telewizyjnych o tematyce kulturalnej, skierowanych nie tylko do miłośników literatury, m.in. „Kredens” – cyklu spotkań z wybitnymi polskimi artystami, poetami oraz aktorami.
Ks. dr Ireneusz Stanisław Bruski – prawnik, teolog, literat i publicysta. Autor licznych publikacji o tematyce teologicznej, prawnej, historycznej i teatralnej; współzałożyciel Stowarzyszenia Wydawców Katolickich i Warmińskiej Inicjatywy Kulturalnej; prezes SDP w Olsztynie. Członek Zarządu Głównego SDP.
Bogusław Aleksander Szwedo – założyciel Radia Leliwa z siedzibą w Tarnobrzegu, były członek Rady Nadzorczej TVP, za dorobek w zakresie działalności radiowej, odznaczony został Srebrnym, a następnie Złotym Krzyżem Zasługi.
Joanna Kuczborska – dziennikarz (Katolickie Radio Podlasie), wydawca RADIORANKA, autorka audycji: katechez – “Katolik we współczesnym świecie – instrukcja obsługi”; cyklu “Alfabet naszej wiary”, audycji o książkach, autorka i prowadząca audycję “Serce jak obłok”.
Pełna lista nagrodzonych we wszystkich kategoriach nagrody Feniks 2020 znajduje się na stronach Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.