– Konieczny jest nam szczególny „słuch serca” – słuchać sercem bardziej niekiedy niż samym i zimnym rozumem – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie inauguracji diecezjalnego etapu XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Metropolita krakowski w katedrze na Wawelu zaznaczył, że synod będzie czasem odkrywania tego, co Bóg pragnie wskazać dzisiaj Kościołowi jako drogę, by z jeszcze „większą mocą, radością i wewnętrznym przekonaniem głosić światu prawdę Ewangelii”.
Eucharystia inaugurująca diecezjalny etap prac synodalnych w Archidiecezji Krakowskiej rozpoczęła się od Hymnu do Ducha Świętego. Abp Marek Jędraszewski na wstępie podziękował wszystkim zgromadzonym w katedrze na Wawelu za obecność i wspólną modlitwę. – Jesteśmy powołani do jedności, do komunii, do braterstwa, które rodzi się z poczucia, że jesteśmy ogarnięci jedyną miłością Boga – mówił na początku Mszy św. metropolita krakowski.
W czasie homilii arcybiskup wyjaśnił, że słowo „synod” znaczy wspólną drogę, wspólne zdążanie do jakiegoś celu. – Tego jak zdążać, jak być razem jednym duchem uczy nas sam Chrystus – mówił odwołując się do dzisiejszej Ewangelii. Wskazał, że prawdziwe podążanie razem z Chrystusem wiąże się z uznaniem Go w pierwszej kolejności za sługę i wzięciem udziału w Jego dziele zbawienia świata. – Iść razem z Chrystusem to znaczy dźwigać ciężar swojego człowieczeństwa, z wszystkimi jego słabościami, upadkami, lękami, obawami. Dźwigać swój krzyż będąc wpatrzonym w mistrza, który pokazuje jak dźwigać ciężar odpowiedzialności, także za innych – mówił arcybiskup podkreślając wymiar służby.
Odwołując się do homilii papieża Franciszka sprzed tygodnia na rozpoczęcie synodu metropolita stawiał pytania o gotowość na prawdziwe i pełne spotkanie z Bogiem i innymi ludźmi, gotowość słuchania i rozeznania. – Konieczny jest nam szczególny „słuch serca” – słuchać sercem bardziej niekiedy niż samym i zimnym rozumem – mówił arcybiskup zaznaczając, że synod będzie czasem odkrywania tego, co Bóg pragnie wskazać dzisiaj Kościołowi jako drogę, by z jeszcze „większą mocą, radością i wewnętrznym przekonaniem głosić światu prawdę Ewangelii”.
– Ma być to dla nas wszystkich czas łaski – czas odnowy i nawrócenia – mówił metropolita i przywołał przykład św. Franciszka z Asyżu, który odnowę Kościoła zaczynał od siebie, a wszystkie dzieła, które podejmował musiały być błogosławione przez Kościół.
Arcybiskup zwrócił uwagę na patronów synodu. W Kościele trwa aktualnie Rok św. Józefa a także Rok Rodziny, dlatego orędownikami w tym czasie jest Święta Rodzina ze św. Józefem – Opiekunem Kościoła. Metropolita ogłosił, że 26 grudnia w Zakopanem rozpocznie się peregrynacja Ikony Świętej Rodziny w Archidiecezji Krakowskiej.
W diecezjalnym etapie prac synodalnych szczególnymi patronami będą święci związani z katedrą na Wawelu. Święci świeccy: św. Wacław – wzór zatroskanie o chrystianizację własnego kraju i św. Jadwiga – zatroskana o ewangelizację innych narodów. Biskupi krakowscy: św. Stanisław – zatroskany o właściwe życie moralne powierzonych sobie owiec, a także o wolność sumienia i wyższość prawa moralnego nad stanowionym; bł. Wincenty Kadłubek – wzór pokory i zatroskania o własną świętość; św. Jan Paweł Wielki – zatroskany o obecność Chrystusa na całym świecie, zatroskany o prawdę, o autentyczną wolność, której nie będzie bez wolności religijnej, zatroskany o ojczyznę i rodziny.
– Przyzywamy ich podczas tej świętej liturgii, by pokazywali nam jak żyć, jak iść za Chrystusem, jak budować Kościół, jak być nieustannie otwartym na natchnienia Ducha Świętego – zakończył abp Marek Jędraszewski.