– Otwieramy w naszej archidiecezji Rok Święty 2025 i cały ten rok chcemy przeżyć w tajemnicy krzyża. Chcemy nieść krzyż. (…) Pragniemy dźwigać krzyż także z innymi. (…) Pragniemy klękać przed krzyżem. (…) Pragniemy głosić krzyż światu. (…) I chcemy bronić krzyża w swoim sercu, w przestrzeni publicznej – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w czasie uroczystej liturgii inaugurującej Rok Jubileuszowy w Archidiecezji Krakowskiej.
O godz. 10.30 w kościele Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie, rozpoczęła się uroczysta liturgia z okazji otwarcia Roku Jubileuszowego w Archidiecezji Krakowskiej. Przewodniczył jej abp Marek Jędraszewski, a uczestniczyli w niej nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi i krakowscy biskupi pomocniczy bp Damian Muskus OFM, bp Janusz Mastalski, bp Robert Chrząszcz a także przedstawiciele wszystkich dekanatów i parafii archidiecezji. Na początku odśpiewano hymn Jubileuszu „Pielgrzymi nadziei”. Po odczytaniu Ewangelii i fragmentu bulli ogłaszającej Zwyczajny Jubileusz Spes non confundit wyruszyła procesja w kierunku wzgórza wawelskiego. U progu katedry arcybiskup wezwał wszystkich do oddania czci krzyżowi.
W czasie homilii abp Marek Jędraszewski nawiązał do tego, co Maryja rozważała po odnalezieniu Jezusa w świątyni, gdy usłyszała od Niego, że przebywa w tym, „co należy do Jego Ojca”. Arcybiskup zauważył, że być Bożym dzieckiem to mieć świadomość, że Bóg nas kocha, chociaż nie potrafimy do końca pojąć głębi tej dziecięcej godności. Warunkiem bycia dzieckiem Boga jest wiara w Jezusa Chrystusa jako Syna Bożego i przestrzeganie przykazań, w tym tego, które dotyczy miłości Boga i bliźniego. Metropolita krakowski podkreślił, że początkiem bycia dzieckiem Bożym dla każdego wierzącego jest sakrament chrztu świętego.
Arcybiskup zwrócił uwagę na krzyż, który przywiódł procesję inaugurującą Rok Jubileuszowy do katedry. Zaznaczył, że przez śmierć i zmartwychwstanie Jezusa dokonała się dogłębna zmiana znaczenia krzyża, który przestał być znakiem budzącej przerażenie szubienicy, a stał się bramą i drzewem życia. W tym kontekście przywołał apokryficzne świadectwa o krzyżu św. Piotra i św. Andrzeja oraz współczesne świadectwa umiłowania krzyża św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) i św. Jana Pawła II.
– Otwieramy w naszej archidiecezji Rok Święty 2025 i cały ten rok chcemy przeżyć w tajemnicy krzyża. Chcemy nieść krzyż, każda i każdy z nas, swój krzyż, wiernie do końca, pomimo możliwych upadków i dźwigać się na nowo, jak Chrystus. Pragniemy dźwigać krzyż także z innymi, jak Szymon z Cyreny pomagał nieść krzyż Chrystusowi. Pragniemy klękać przed krzyżem, wypowiadając znane nam słowa: „kłaniamy się Tobie, Panie Jezu Chryste, i błogosławimy Ciebie, żeś przez krzyż i mękę Swoją świat odkupić raczył”. Pragniemy głosić krzyż światu. (…) I chcemy na koniec, przeżywając ten Święty Rok Jubileuszowy, bronić krzyża w swoim sercu, w przestrzeni publicznej – od Tatr po Bałtyk, tak jak to czynił w 1960 r. bp Karol Wojtyła wraz z bohaterskimi mieszkańcami Nowej Huty, którzy tego krzyża stali się niezłomnymi obrońcami; tak, jak wzywał też, by bronić krzyża, jako papież w 1997 roku, będąc w Zakopanem pod Krokwią – mówił abp Marek Jędraszewski.
Metropolita krakowski zauważył, że tak naszkicowany program Roku Jubileuszowego otwiera perspektywę na rok 2033 – na Święty Rok Odkupienia, który będzie dwutysięczną rocznicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W tym kontekście wskazał na trzy filary tej szczególnej nowenny. Pierwszym jest pojednanie się z Bogiem, drugim – budowanie cywilizacji miłości. – Budować cywilizację miłości to pojednać się z innymi, porzucając zdecydowanie wszelkie kłamstwo i przemoc, także słowną, która tak bardzo rozpanoszyła się w naszym kraju. Pojednać się z braćmi w imię tego wspólnego dobra jakim jest Polska, jakim jest nasza ojczyzna – apelował arcybiskup. Jako trzeci, bardzo ambitny filar wskazał wybudowanie wspólnym wysiłkiem Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Zatorze, który służyłby miejscowej ludności, ale także bardzo ciężko chorym kapłanom.
Homilię zakończył modlitwą z soboty II Tygodnia Adwentu: „Wszechmogący Boże, niech w naszych sercach zajaśnieje blask Twojej chwały i rozproszy ciemności grzechu, aby w chwili przyjścia Twego Syna okazało się, że jesteśmy dziećmi światłości”.
Na koniec liturgii w katedrze, proboszczowie i kustosze jubileuszowych kościołów Archidiecezji Krakowskiej odpalili świece od świecy arcybiskupa, które zaniosą do swoich świątyń. Parafie reprezentowały w czasie uroczystej inauguracji rodziny, które po zakończeniu Mszy św. odebrały w budynku Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej świece przeznaczone dla ich wspólnot.