STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI POD WIELKĄ KROKWIĄ O ZWYCIĘSTWIE KRZYŻA JAKO ZNAKU PRZEBACZENIA, POJEDNANIA I POKOJU

Abp Marek Jędraszewski pod Wielką Krokwią o zwycięstwie krzyża jako znaku przebaczenia, pojednania i pokoju

- Stąd nasza dzisiejsza Eucharystia, przeniknięta serdeczną modlitwą: najpierw o obronę Chrystusowego krzyża w naszych sercach i w przestrzeniach publicznych naszej Ojczyzny - mówił na początku Mszy św. pod Wielką Krokwią w 25-lecie hołdu górali abp Marek Jędraszewski. W modlitwie wzięli udział kardynałowie, arcybiskupi i biskupi uczestniczący w 392. Zebraniu Plenarnym KEP.Podczas VI pielgrzymki do Polski w 1997 roku Jan Paweł II odwiedził Zakopane. U podnóża Wielkiej Krokwi celebrował Mszę św., w trakcie której hołd Ojcu Świętemu złożyli górale. To właśnie podczas tej pielgrzymki papież wzywał każdego z nas: „Nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz”.

Poniżej publikujemy treść powitania abp. Marka Jędraszewskiego:

„Spotykamy się dzisiaj w tym wielkim zgromadzeniu liturgicznym u stóp krzyża na Giewoncie, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dziękuję Bożej Opatrzności, że dane mi jest obchodzić tę uroczystość w Ojczyźnie, wraz z wami [pod Krokwią, na Podhalu]” – mówił 6 czerwca 1997 roku święty Jan Paweł II Wielki.

Pamiętamy tamto spotkanie, naznaczone papieskim wezwaniem skierowanym do całej Polski, aby bronić krzyża, a równocześnie przejmującym w swej treści „hołdem górali”.

Dokładnie 25 lat od tamtego wydarzenia możemy dzisiaj powiedzieć: spotykamy się w tym zgromadzeniu liturgicznym w święto Maryi Matki Kościoła, na Podhalu, pod Krokwią, u stóp 9-metrowego krzyża, który jest dziełem pana Józefa Zborowskiego i jego pracowników. Po raz pierwszy został on wzniesiony w Zakopanem, na Równi Krupowej, przed trzema laty, w dniu 14 września 2019 roku, w ramach wydarzenia “Polska pod Krzyżem”. W ten krzyż będziemy się wpatrywać słuchając Janowej Ewangelii o Chrystusie, który z wysokości krzyża Golgoty dał swojemu ukochanemu uczniowi, św. Janowi, swoją Matkę Maryję jako jego Matkę, a poprzez niego – jako Matkę całego świętego, apostolskiego i powszechnego Kościoła.

Równocześnie ten stojący pod Wielką Krokwią krzyż zapowiada inny, wzniesiony w Krzeczowie, dokładnie w pół drogi między krzyżem na Wawelu a krzyżem na Giewoncie, który jutro po południu zostanie uroczyście poświęcony, stając się wyjątkowo przejmującą i wymowną bramą prowadzącą na Podhale.

Krzyż Chrystusa na Golgocie mówi o zwycięskiej miłości Boga do człowieka: o miłości miłosiernej, naznaczonej słowami Jezusa skierowanymi najpierw do Dobrego Łotra, a następnie naznaczonej modlitwą Odkupiciela świata zwróconą do Ojca z prośbą o przebaczenie dla tych wszystkich, którzy „nie wiedzą, co czynią” (por. Łk 23, 34). Krzyż Chrystusa mówi jednocześnie o Jego miłości szczodrobliwej i tkliwej, pełnej zatroskania o rodzący się wtedy Kościół, który potrzebował i ciągle potrzebuje Matki.

Mamy jednak dzisiaj bolesną świadomość tego, że w obliczu wojny na Ukrainie dla wielu ludzi krzyż wraca do swego pierwotnego, budzącego przerażenie znaczenia jako narzędzia okrutnej i hańbiącej śmierci. Stąd nasza dzisiejsza Eucharystia, przeniknięta serdeczną modlitwą: najpierw o obronę Chrystusowego krzyża w naszych sercach i w przestrzeniach publicznych naszej Ojczyzny, a następnie modlitwą:

– o zwycięstwo chrześcijańskiego znaczenia krzyża jako znaku przebaczenia, pojednania i pokoju

– o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy i Europy

– o trwałą postawę solidarności i gościnności wobec naszych sióstr i braci przybyłych do nas z Ukrainy

Archidiecezja Krakowska, we współpracy z miastem Zakopane i Powiatem Tatrzańskim, zorganizowała jubileusz 25-lecia wizyty Ojca Świętego na Podhalu. Partnerem Głównym obchodów jest Województwo Małopolskie, a wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego.

Playlista z 25-lecia wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem dostępna tutaj.

IMG_9574

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE