STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI PODCZAS MSZY ŚW. NA ŚNIEŻNICY: NIE BÓJMY SIĘ GŁOSIĆ CHRYSTUSA, POKŁADAJĄC NADZIEJĘ W BOŻYM MIŁOSIERDZIU

Abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. na Śnieżnicy: Nie bójmy się głosić Chrystusa, pokładając nadzieję w Bożym miłosierdziu

- Nie bać się głosić Chrystusa. Pokładać ufność w Bożym miłosierdziu. Wysławiać Boga całym sercem, ze wszystkich swoich sił i całą swoją duszą. To zadanie dla nas, ludzi wpatrzonych ciągle w świetlaną postać Jana Pawła II- mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odprawionej na Śnieżnicy.

Abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. na Śnieżnicy: Nie bójmy się głosić Chrystusa, pokładając nadzieję w Bożym miłosierdziu

Arcybiskup przewodniczył uroczystej Eucharystii, po której poświęcił nową kaplicę św. Jana Pawła II na Śnieżnicy.

W homilii metropolita przypomniał, że 42 lata temu Karol Wojtyła został wybrany na papieża i ukazał się na balkonie bazyliki św. Piotra. Papież zdawał sobie sprawę z tego, że jego wybór był zaskoczeniem, dlatego przemówił do zebranych. Powiedział, że przybywa z dalekiego kraju, który równocześnie jest bardzo bliski przez swoją chrześcijańską tradycję i umiłowanie Maryi. Te słowa wzbudziły ogromny entuzjazm zebranych. Ojciec Święty wiedział, że Polska jest dla całej Europy odległa, ponieważ znajdowała się za żelazną kurtyną.

Karol Wojtyła wędrował ścieżkami swej ojczyzny i czuł się tu wyjątkowo dobrze. Często podczas podróży modlił się na różańcu. Podczas przemierzania szlaków, papież podziwiał piękno przyrody, czego wyraz dał w poematach: „Myśląc ojczyzna” i „Stanisław”. Równocześnie Karol Wojtyła troszczył się o to, by ziemia ta zawsze była wierna Bogu, ponieważ jest połączona z niebem przez świętość Polaków.

Poświęcenie nowej kaplicy jest powodem do wdzięczności Bogu. – Jest to nawiązanie nie tyko do wspaniałej tradycji, wyznaczonej przez wędrówki Karola Wojtyły. Jest to ziemia, która musi bardzo głęboko leżeć nam w sercu właśnie dlatego, że ma taką wspaniałą historię, tradycję, swoje piękno – powiedział i podkreślił, że ludziom tu żyjącym i przybywającym trzeba przekazywać skarb wiary, miłości i nadziei.

Nawiązał do Ewangelii, w której Chrystus mówił, że nie należy się bać drugiego człowieka ani przekazywania mu słowa prawdy o Jezusie i Jego Kościele. Echem tych słów Zbawiciela jest wołanie papieża Jana Pawła II: „Nie bójcie się otworzyć drzwi Chrystusowi”. – Chrystus głosi prawdę o człowieku. Jedynie On wie, co w swoim sercu kryje człowiek i On: Bóg-Człowiek swoim życiem, nauczaniem, śmiercią i zmartwychwstaniem pokazał, jak wielka jest godność każdego człowieka, skąd czerpie źródło swego życia i dokąd zmierza. Nie możemy się bać. Jan Paweł II sam dawał przykład odwagi głoszenia Ewangelii – powiedział metropolita. Przypomniał, że byli ludzie, którzy nie chcieli słuchać słów prawdy i dlatego zdecydowano o zamachu na życia Ojca Świętego. Papież przeżył i był przekonany, że miała miejsce interwencja Boża za przyczyną Matki Najświętszej. Dzięki temu miał poczucie darowanego na nowo życia i się nie bał głosić Jezusa do końca. Św. Jan Paweł II był przeświadczony, że Bóg się o niego troszczy. Ostatnie lata pontyfikatu św. Jana Pawła II były przesłaniem o Bożymi miłosierdziu z objawień s. Faustyny. – Nie bać się głosić Chrystusa. Pokładać ufność w Bożym miłosierdziu. Wysławiać Boga całym sercem, ze wszystkich swoich sił i całą swoją duszą. To zadanie dla nas, ludzi wpatrzonych ciągle w świetlaną postać Jana Pawła II. Zadanie dla nas, którzy czujemy się odpowiedzialni za tę piękną, wspaniałą ziemię – powiedział arcybiskup i podkreślił, że należy przekazywać kolejnym pokoleniom, jak pięknym krajem jest Polska, związana z niebem przez świętych. – Wspaniała jest nasza ojczyzną, którą Jan Paweł II bardzo kochał, i do której przejmująco uczył nas miłości – zakończył arcybiskup.

IMG_1980

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

Abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. na Śnieżnicy: Nie bójmy się głosić Chrystusa

Abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. na Śnieżnicy: Nie bójmy się głosić Chrystusa

Galeria

ZOBACZ TAKŻE