STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI PODCZAS OTWARCIA ŻYWEJ SZOPKI: DZIELMY SIĘ POKOJEM I RADOŚCIĄ Z DRUGIM CZŁOWIEKIEM

Abp Marek Jędraszewski podczas otwarcia Żywej Szopki: Dzielmy się pokojem i radością z drugim człowiekiem

- Dziękujmy Bogu za wszystko czym nas obdarza, co od Niego otrzymujemy i dzielmy się pokojem i radością z każdym drugim człowiekiem - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas otwarcia Żywej Szopki przy Bazylice oo. Franciszkanów.
Arcybiskup zwrócił uwagę, że podczas tradycyjnej pasterki w noc Bożego Narodzenia wierni czczą Chrystusa na wzór pasterzy i aniołów, którzy śpiewali „Chwała na wysokości Bogu”. – Chcemy uwielbiać Pana Boga za to że nas tak ukochał, iż dał swojego syna jednorodzonego właśnie po to, abyśmy wierząc w Niego i kochając Go, ale także kochając drugiego człowieka, stali się na powrót Bożymi dziećmi – stwierdził. Wskazał, że pokój, którego pragnie każdy człowiek pochodzi tylko od Boga. Przypominał, że w wielu miejscach na świecie dzieci dotknięte przez wojnę nie mogą żyć spokojnie. Wspominał swoją podróż do Syrii i opowiedział o trudnych warunkach w jakich żyją tamtejsze dzieci. Podczas adwentu budowano tam szopki, by mieć nadzieję na przyjście Boga, który obdarza wszystkich łaską pokoju. Metropolita przyznał, że mówi o tym, by pamiętać o bliźnich, którzy żyją w czasie wojny. – Dziękujmy za to, co mamy, czym możemy żyć i radosnym sercem dziękujmy Bogu za wszystko czym nas obdarza, co od niego otrzymujemy i dzielmy się pokojem i radością z każdym drugim człowiekiem – powiedział. Podkreślił, że najpiękniejszym gestem otwartości na drugiego jest dzielenie się opłatkiem. Życzył wszystkim zebranym wesołych, pięknych świąt.

Pierwsza Żywa Szopka została przygotowana przez św. Franciszka z Asyżu w 1223 r. Miała ona zobrazować ubogim ludziom cud Bożego Narodzenia. W 1992 roku bracia franciszkanie z krakowskiego seminarium duchownego zorganizowali pierwszą w Polsce tego typu szopkę. Jest ona tradycją, która na stałe wpisała się w obchody świąt Bożego Narodzenia w Krakowie. 

DSC_8947

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

ZOBACZ TAKŻE