STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI: SIŁA POLSKIEGO NARODU ZALEŻY OD WYCHOWANIA DZIECI

Abp Marek Jędraszewski: Siła polskiego narodu zależy od wychowania dzieci

– 100 lat temu, tutaj w Mszanie Dolnej, powstał pierwszy ośrodek Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, który miał służyć katolickiemu narodowi polskiemu, by uczyć, na wzór Matki Najświętszej, co znaczy zaufać bezgranicznie Bogu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w kościele Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej, gdzie sprawował Mszę św. z okazji 100-lecia obecności Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.




W homilii, arcybiskup rozważał fragment dzisiejszej Ewangelii. Zauważył, że początkiem prawdziwej mądrości człowieka jest bojaźń Boża, a każdy wierzący musi bezwarunkowo zaufać i dawać jednoznaczne świadectwo przynależności do Boga. – Patrząc na wielkie dzieje Kościoła, na wspaniałe postaci, które stanowią niezwykły zapis jego historii, możemy odkryć tych, którzy kierowali się bojaźnią Bożą, bezgranicznie Mu ufali i dawali o Nim świadectwo. Należy do nich św. abp Zygmunt Szczęsny Feliński – podkreślił metropolita i przywołał życiorys świętego, który w 1857 roku założył Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

– Rozumiał on, że przyszłość i siła polskiego narodu zależy od rodzin, od wychowania dzieci. Zgromadzenie Franciszkanek Rodziny Maryi ma szczególną nazwę i kryje w sobie szczególne powołanie. Rodzina Maryi, rodzina osób, które chcą żyć na wzór Matki Najświętszej, rodzina przeniknięta Jej charyzmatem – mówił arcybiskup. – Maryja stała się Matką Kościoła, wszystkich, którzy uwierzyli, że Jezus jest Bożym Synem, zbawicielem świata, odkupicielem człowieka – zaznaczył i ponownie wrócił do postaci św. Szczęsnego Felińskiego. Przypomniał, że piastując urząd metropolity warszawskiego, napisał list do cara Aleksandra II w obronie Kościoła i narodu, za co został zesłany w głąb Rosji. Na wygnaniu, w Jarosławiu nad Wołgą, dawał przykład głębokiej wiary. Został zwolniony po 20 latach, jednakże otrzymał zakaz powrotu na teren swojej archidiecezji.

– 100 lat temu, tutaj w Mszanie Dolnej, powstał pierwszy ośrodek Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, który miał służyć katolickiemu narodowi polskiemu, by uczyć, na wzór Matki Najświętszej, co znaczy zaufać bezgranicznie Bogu i przyznawać się do Niego. 100 lat historii obecności sióstr pośród was, to historia współuczestniczenia w życiu waszej zagórzańskiej społeczności – zauważył arcybiskup. – Dziś wiele niebezpieczeństw próbuje zawładnąć naszymi umysłami i sercami. Jakże często żyje się tak, jakby Pana Boga nie było? (…) Niezwykle cenna jest obecność i działalność pośród was Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Trzeba dziękować Panu Bogu za świadectwo, jakie siostry dają o Panu Bogu! – kontynuował.

– Założyciel Zgromadzenia, św. Zygmunt Szczęsny Feliński, doświadczał osobiście, co znaczy zmagać się o niepodległość Polski. Rozumiał, że niepodległość zaczyna się w ludzkich sercach, poczynając od serc dzieci. Dziś wiemy, że nasze polskie dzieje, są historią narodu Chrystusowego krzyża i państwa, które wyrasta z chrześcijańskich fundamentów. Módlmy się, aby kształt współczesnej Polski pozostał wierny wszystkim wspaniałym świadkom Chrystusa, którzy uczyli nas, co znaczy kochać Boga i Ojczyznę – zakończył metropolita.

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, założone w 1857 r. przez abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, przybyło do Mszany Dolnej w 1920 r. Po przyjeździe siostry zajęły się pracą przy kościele i prowadzeniem ochronki dla dzieci. W roku 1922 gościł tutaj przez sześć tygodni św. Maksymilian Maria Kolbe. Ochronka działała do wojny. Lata 1939-1945 obfitują w tragiczne wydarzenia pod okupacją niemiecką, ale też ukazują bohaterską postawę sióstr, ich ofiarną działalność, niesienie pomocy potrzebującym i ratowanie ludzkiego życia. W sierpniu 1974 roku, na prośbę rodziców, siostry wznowiły działalność ochronki i przyjęły pod opiekę ośmioro dzieci. Placówka cieszyła się zainteresowaniem rodziców. W 2003 r. w nowo wybudowanym budynku otworzono działające do dziś przedszkole.

IMG_5311

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE