STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI: SZTUKA JEST DAREM DLA POLSKI

Abp Marek Jędraszewski: Sztuka jest darem dla Polski

– Państwa twórczość jest wielkim darem dla naszej Ojczyzny – mówił abp Marek Jędraszewski podczas tradycyjnego opłatka dla artystów.

Abp Marek Jędraszewski: Sztuka jest darem dla Polski

Spotkanie poprzedziła Msza św., sprawowana w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich. – Proszę przyjąć najlepsze życzenia Bożego błogosławieństwa, wszelkiej pomyślności, w tym także dobrego zdrowia na cały ten Nowy Rok – powiedział metropolita i przypomniał o nadchodzących wydarzeniach: 100-leciu urodzin Karola Wojtyły i bitwy warszawskiej, beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i przypadającej dokładnie dziś, 20 stycznia, 700. rocznicy koronacji Władysława Łokietka w Krakowie. – Po wielu wiekach, rozpoczął się pochód Polski ku jej wielkości – podkreślił arcybiskup i zaznaczył, że przed ludźmi sztuki stoją szczególne zadania. Przypomniał słowa Jana Pawła II, który mówił, że kultura wyrasta z ludzkiego ducha po to, aby go uwznioślać. Na zakończenie metropolita zwrócił uwagę, że w dobie anty-kultury, sztuka musi pokazywać wielkość i godność człowieka. – Państwa twórczość jest wielkim darem dla naszej Ojczyzny, czymś, dzięki czemu Państwo mogą się rozwijać, tworzyć, dochodzić do pełni. Bardzo za to dziękuję i proszę, by dzięki Państwa szlachetności ducha nie utracić nic z tego piękna, które otrzymaliśmy od naszych przodków, a które jest naszym wielkim dziedzictwem i zobowiązaniem – życzył.

W poniedziałkowy wieczór w Sali Królewskiej Domu Arcybiskupów Krakowskich wystąpili: Lidia Jazgar, Paweł Orkisz, Jakub Oczkowski, Alexander Martinez, Jan Wojdak. Spotkanie prowadził Łukasz Lech.

IMG_1170

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE