STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI W CZASIE DEDYKACJI KOŚCIOŁA W TRZEMEŚNI: JESTEŚMY JAK ŻYWE KAMIENIE – ŚWIĄTYNIA DUCHOWA, BUDOWANA NA SKALE, JAKĄ JEST PIOTR

Abp Marek Jędraszewski w czasie dedykacji kościoła w Trzemeśni: Jesteśmy jak żywe kamienie – świątynia duchowa, budowana na skale, jaką jest Piotr

- Jesteśmy jak żywe kamienie – świątynia duchowa, budowana na tej skale jaką jest Piotr i jego wiara. Ciągle wracamy do wiary Piotra i powtarzamy za nim, zwracając się do Chrystusa: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego”- mówił abp Marek Jędraszewski w czasie poświęcenia kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia w parafii św. Klemensa w Trzemeśni.



Na początku przedstawiciele parafian, którzy byli zaangażowani we wznoszenie budowli, przekazali kościół arcybiskupowi, by służył Kościołowi powszechnemu. Członkowie Rady Ekonomicznej działającej przy parafii pw. św. Klemensa przedstawili krótko historię budowy świątyni.

W drugiej połowie XX w. nastąpił dynamiczny rozwój parafii, na którą składa się pięć miejscowości: Trzemeśnia, Poręba, Zasań, Łęki i Bulina. Dotychczasowy, drewniany kościół okazał się być zbyt mały i w latach 80. W Porębie wybudowano kaplicę. Decyzję o wzniesieniu nowego kościoła podjął proboszcz parafii w Trzemeśni, śp. ks. Józef Kwiatkowski, który powołał Radę Kościoła, a do budowy oddelegowano ks. Mariana Wieczorka. Kamień węgielny został poświęcony przez św. Jana Pawła II w czerwcu 1997 r. Niespełna trzy lata później kard. Franciszek Macharski poświęcił plac pod budowę. Po dziesięciu latach prac kard. Stanisław Dziwisz wprowadził uroczyście wiernych do wybudowanej świątyni i odprawił pierwszą Mszę św. Przez kolejne dwa lata trwało wyposażanie wnętrza, a jedną z najważniejszych była decyzja o wybudowaniu nowych organów, które poświęcono w 2016 r. – Ten nasz kościół, z jego historią i z trudem jaki włożyliśmy w jego wzniesienie i utrzymanie, oddajemy Kościołowi powszechnemu na ręce księdza arcybiskupa i prosimy waszą ekscelencję o jego uroczyste poświęcenie – poprosił przedstawiciel Rady Ekonomicznej.

W homilii metropolita przypomniał okoliczności, w których Izraelici dostali się do niewoli. Gdy runęła babilońska potęga, Żydzi powrócili do Jerozolimy, by odbudować miasto. Po pewnym czasie ogarnęło ich zniechęcenie, ale w ruinach świątyni odnaleziono Pięcioksiąg. Ezdrasz przeczytał Słowo Pana ludowi, w którym Bóg wzywał do wierności i odnowy. Lud zaczął płakać z radości, że Pan do niego przemówił, a prorok powiedział, że nie należy być smutnym, ponieważ to dzień poświęcony Bogu.

Jezus przybył na ziemię, ale Jego działalność nie była przez wszystkich przyjęta właściwie. Chrystus pytał apostołów, za kogo Go uważają. „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” – odpowiedział św. Piotr i to wyznanie spotkało się z błogosławieństwem Zbawiciela: „Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą”. Św. Jan Paweł II wielokrotnie wspominał, że to na wierze Piotra buduje się Kościół. Wspominał o tym sam św. Piotr, pisząc w jednym z listów do chrześcijan, że są duchową świątynią, żywym kamieniem wybranym przez Boga. – Jesteśmy jak żywe kamienie – świątynia duchowa, budowana na tej skale jaką jest Piotr i jego wiara. Ciągle wracamy do wiary Piotra i powtarzamy za nim, zwracając się do Chrystusa: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego” – powiedział arcybiskup. Zauważył, że ze względu na to, żywy Kościół potrzebuje świątyń, w których może się uświęcać i słuchać Bożego Słowa. Przypomniał, że na początku poświęcił zarówno zebranych wiernych – żywy Kościół, jak i mury wzniesionej przez nich świątyni. – Za chwilę nastąpią kolejne święte czynności, gdy krok po kroku i etap po etapie wszystko co tu jest, stanie się święte, Bogu oddane, właśnie po to, by rosła w was wiara Piotra – mówił.

– Pozwólcie, że wyrażę wdzięczność całego świętego Kościoła krakowskiego za waszą wiarę, z której zrodził się zamysł wzniesienia tej świątyni, poświęconej Bogu. Za waszą wiarę, pełną miłości i ofiarności. Bez tej ofiarnej miłości nie dałoby się wznieść tak wspaniałej świątyni, by stała się Bożym domem i bramą niebios. Dziękuję za waszą miłość, ofiarność, modlitwę, cierpienia oddawane jako ofiara duchową, by mury tej świątyni mogły zachwycać i uwznioślać po to, by Bóg mógł się tu czuć otoczony czcią, chwałą i miłością – podkreślił abp Jędraszewski. – Bądźcie zatem, moi drodzy, błogosławieni – dodał.

Na zakończenie proboszcz parafii w Trzemeśni ks. Andrzej Caputa wskazał, że data dedykacji nie jest przypadkowa, ponieważ w tym roku mija 200 lat od poświęcenia drewnianego kościoła św. Klemensa i podziękował wszystkim kapłanom, osobom świeckim i konsekrowanym, które przyczyniły się do wzniesienia świątyni.

Kościół Matki Bożej Pocieszenia w Trzemeśni został poświęcony po 25 latach od rozpoczęcia budowy. Bezpośrednim przygotowaniem do dedykacji świątyni było Triduum, gdy homilię i specjalne nabożeństwa prowadził ks. Stanisław Mieszczak. Wśród parafian rozprowadzano także książeczki, zredagowane specjalnie na tę okazję.

Konsekracja kościoła Matki Bożej Pocieszenia w parafii św. Klemensa w Trzemeśni 09.06.2024 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE