STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI W KOŚCIELE STACYJNYM MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POLSKI O NIEŁATWEJ PRÓBIE WIARY

Abp Marek Jędraszewski w kościele stacyjnym Matki Bożej Królowej Polski o niełatwej próbie wiary

- Znajdujemy się pośród niepewności, bezradności i zatroskania, by plaga koronawirusa nie tylko nie dotknęła nas, ale także innych i by szybko ustąpiła. Stajemy w jakiejś mierze wobec próby naszej wiary - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w stacyjnym kościele Matki Bożej Królowej Polski.
Na początku homilii arcybiskup nawiązał do biblijnej opowieści o Józefie, którego bracia z zawiści chcieli zabić. Sprzedali go kupcom, którzy wzięli go do Egiptu, gdzie stał się niewolnikiem. Józef zachował wierność Bogu, stał się jedną z najważniejszych osób w Egipcie i przebaczył swym braciom, którzy przyszli do niego po pomoc.

Metropolita przypomniał, że rzymskim kościołem stacyjnym jest Bazylika św. Witalisa. Był on niewolnikiem Agrykoli, który po nawróceniu przywrócił mu wolność. Podczas prześladowań za czasów Dioklecjana obydwu uwięziono i skazano na męczeńską śmierć. Dzięki poniesionej ofierze św. Witalis i Agrykola przyczynili się do rozwoju Kościoła, zgodnie ze słowami: „semen est sanguis christianorum” – „krew męczenników jest zasiewem chrześcijan”.

– Rozważamy ich postawę i próbujemy konfrontować to z dzisiejszym niełatwym czasem. Znajdujemy się pośród niepewności, bezradności i zatroskania, by plaga koronawirusa nie tylko nie dotknęła nas, ale także innych i by szybko ustąpiła. Stajemy w jakiejś mierze wobec próby naszej wiary, która przybiera wieloraki kształt – powiedział arcybiskup. Przyznał, że Kościół jednak nie może odstępować od osób potrzebujących. Św. Szymon z Lipnicy narażał się dla bliźnich i umarł w wielkim pokoju ducha, stając się wzorem jak służyć Bogu i innym ludziom. Metropolita stwierdził, że Kościół nie opuszcza chorych i zanosi modły do Boga, który ma w swych rękach dzieje ludzkie. – Mamy czas przy tym wyciszeniu, które teraz następuje, by zrobić rachunek sumienia z tego jak się żyje, co naprawić, w jaki sposób pomóc innym, zwłaszcza samotnym, zatroszczyć się, czy mają chleb lub inne niezbędne rzeczy konieczne do codziennego życia – powiedział arcybiskup. Stwierdził, że nie należy się bać tej próby, lecz modlić się o moc wiary, siłę zaufania Bogu i niezłomność trwania przy Chrystusowym krzyżu, jak w przypadku wspaniałych świadków wiary, którzy w chwilach próby okazali wierność i miłość Bogu aż do końca.

Kościołem stacyjnym piątku II tygodnia Wielkiego Postu w Rzymie jest Bazylika św. Witalisa i Towarzyszy męczenników. W Krakowie odpowiada mu Kościół Matki Bożej Królowej Polski – Arka Pana, który jest związany z obroną krzyża przez mieszkańców Nowej Huty w 1960 r. Sprzeciwili się oni planom usunięcia krzyża z Osiedla Teatralnego. Konsekracji kościoła dokonał 15 maja 1977 kard. Karol Wojtyła.

IMG_9997

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE