STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI W LUDŹMIERZU: MAMY PRAWO DO MIŁOŚCI, PRAWDY I SPRAWIEDLIWOŚCI

Abp Marek Jędraszewski w Ludźmierzu: Mamy prawo do miłości, prawdy i sprawiedliwości

– Mamy prawo do miłości, mamy prawo do prawdy, w świecie, w którym kłamstwem próbuje budować się sukcesy polityczne; mamy prawo do sprawiedliwości w ojczyźnie, która od samych początku swoich dziejów jest chrześcijańska – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie sumy odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu.Górale witający w Ludźmierzu abp. Marka Jędraszewskiego, kapłanów i pielgrzymów przypominali, że 60 lat temu figurę Matki Bożej ukoronowali kard. Stefan Wyszyński i bp Karol Wojtyła. – Dziś, kiedy świat cały jest tak bardzo w potrzebie oni z Matką Boską proszą za nas w niebie. A trzeba nam bardzo niebieskiej pomocy przeciwko atakom złych i ciemnych mocy, co już od pradziejów przeciw Bogu knują, na coraz to nowe sposoby wojują – mówili przedstawiciele ludźmierskiej parafii prosząc Maryję, by pomagała rozróżniać dobro od zła.

W czasie homilii metropolita krakowski przypomniał wydarzenia sprzed 60 lat, gdy koronami papieskimi kard. Stefan Wyszyński ukoronował wizerunek Matki Bożej Ludźmierskiej. Wspominał także prorocze słowa ówczesnego prymasa: „Karol, Matka Boża przekazuje ci władzę”, będące komentarzem po złapaniu berła, które w trakcie podnoszenia figury wypadło z ręki Królowej Podhala. Bp Karol Wojtyła w kolejnych latach został metropolitą krakowskim, kardynałem i następcą św. Piotra.

Arcybiskup przywołał leitmotiv homilii kard. Wyszyńskiego sprzed 60 lat, który wówczas odwoływał się do encykliki Jana XXIII Pacem in terris. Prymas mówił: „Każdy człowiek ma te same prawa. A szczególnie prawo do prawdy, prawo do wolności, prawo do sprawiedliwości i szacunku i prawo do miłości”. Metropolita krakowski zaznaczył, że te słowa dla władzy komunistycznej musiały stanowić poważne wyzwanie. Ówczesny system oparty był na wielowymiarowym kłamstwie, na które składały się m.in. fałszywa wizja człowieka – czysto materialistyczna. Głoszono dyktaturę proletariatu, bezwzględną walkę klas i sprawiedliwość socjalistyczną, która skutkowała masowymi wywłaszczeniami. Trwała walka z Kościołem, który przygotowywał się do obchodów milenium chrztu Polski. Słowa prymasa odpowiadały wówczas na wielkie pragnienie ludzkich serc.

Abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na aktualność tych słów po 60 latach. – Potrzeba nam prawdy, potrzeba wolności, sprawiedliwości i szacunku, potrzeba miłości – mówił dodając, że trwająca od 1968 roku rewolucja neomarksistowska chce coraz mocniej zawładnąć sercami i umysłami Polaków. W tym kontekście wskazał na zamach na prawdę, przejawiający się w subiektywizmie i relatywizmie. Ideologia gender, kwestionująca bycie od poczęcia kobietą lub mężczyzną, jest zamachem na prawdę o człowieku. Zamachem na wolność religijną nazwał postulaty usunięcia religii ze szkół czy „opiłowywania katolików”. Zaznaczył, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z „zamachem na prawdę o grzechu”. Przywołał ONZ-owski raport o prześladowaniach religijnych na świecie, w którym zarzuca się m.in. chrześcijanom, że nauczają o grzechu, a w ten sposób wprowadzają podziały między ludźmi. – Kolejny trudny do wyobrażenia jeszcze niedawno temu przejaw totalitaryzmu ideologicznego – w imię wolność walczyć z prawdą Ewangelii – mówił metropolita krakowski.

Zaznaczył, że odpowiedzi na tę sytuację Kościół powinien szukać w słowach Jezusa wypowiedzianych do uczniów w Wieczerniku, gdy mówił, że po Jego odejściu, to Duch Święty „przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie”. Wskazał też na zwycięstwo Maryi, która przekazuje prawdę o miłości Boga do człowieka. Metropolita krakowski przywołał też postać św. Maksymiliana Kolbego, który w Auschwitz zachęcał współwięźniów, by nie dali się zwyciężyć złu, grzechowi i nienawiści. Swoje słowa potwierdził postawą – oddał życie za współwięźnia umierając wiele dni w celi głodowej.

– Mamy prawo do miłości, mamy prawo do prawdy, w świecie, w którym kłamstwem próbuje budować się sukcesy polityczne; mamy prawo do sprawiedliwości w ojczyźnie, która od samych początku swoich dziejów jest chrześcijańska – mówił abp Marek Jędraszewski. Na koniec przypomniał polskie zwycięstwo w czasie Bitwy Warszawskiej, gdy cały naród przywoływał wstawiennictwa Matki Bożej. Zachęcał do modlitwy, by w „nowych odsłonach dziejowych Polacy umieli domagać się prawdy i żyć w prawdzie”; umieli „żyć w wolności, a nie od niej uciekać oddając w inne ręce losy suwerenności naszej ojczyzny”; umieli „patrzeć na siebie w duchu szacunku, a nie poniżania, inwektyw i kłamstw”; podjęli na nowo dzieło budowania prawdziwej cywilizacji miłości.

Na końcu liturgii kustosz sanktuarium ks. Maciej Ścibor złożył życzenia  abp. Markowi Jędraszewskiemu z okazji 50-lecia święceń kapłańskich oraz innym złotym jubilatom, którzy koncelebrowali tę Eucharystię.

Odpust ku czci Matki Boże Ludźmierskiej

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE