STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ABP MAREK JĘDRASZEWSKI W WIELICZCE: ŚW. BARBARA DOSKONAŁĄ PATRONKĄ NA DZISIEJSZE CZASY

Abp Marek Jędraszewski w Wieliczce: Św. Barbara doskonałą patronką na dzisiejsze czasy

–  Staje dzisiaj przed nami św. Barbara jako świadek zmagań o prawdę Ewangelii, zwłaszcza w chwilach trudnych, gdy wielu zaczyna wątpić w Chrystusa i żyć tak, jakby Boga nie było – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. i uroczystości barbórkowych w kaplicy św. Kingi w kopalni soli w Wieliczce.
Na początku Mszy św. ks. Wojciech Olszowski zauważył, że przed wizerunkiem św. Barbary modliły się całe rodziny o szczęśliwy powrót z kopalni ojca, męża, syna. Proboszcz parafii św. Klemensa w Wieliczce podkreślił, że dziś, zgromadzeni na uroczystej liturgii w kaplicy św. Kingi przyzywają tego samego wstawiennictwa.

Komentując liturgiczne czytania abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że kluczowe w nich wydaje się pytanie Jezusa do niewidomych, których uzdrowił: „Wierzycie, że mogę to uczynić?”. Odpowiedź była równocześnie wyznaniem wiary, że Jezus jest Mesjaszem zapowiadanym przez proroków. 

Arcybiskup przywołał życiorys św. Barbary, która nawiązała kontakty z chrześcijanami wbrew woli ojca. Dioskur chciał chronić córkę przed prześladowaniami za czasów Dioklecjana i Maksymiana Galeriusza. Sędzia, który skazał Barbarę na śmierć przez ścięcie mieczem rozkazał, aby wyrok na niej wykonał jej ojciec. – Przeszła do historii jako osoba, która uwierzyła w Chrystusa mimo trudnych czasów. Przeszła do skarbca tradycji Kościoła jako ta, która była przekonana, że Jezus może, w tym trudnym momencie, umocnić ją tak dalece, że żadne wielkie cierpienie nie złamie jej ducha – mówił metropolita krakowski podkreślając, że w ten sposób stała się patronką osób, których życie może być zagrożone – górników, hutników, marynarzy, rybaków, minerów, saperów, żołnierzy, więźniów, strażników. Wiele bractw obierało ją za patronkę dobrej śmierci. 

Arcybiskup zwrócił uwagę, że św. Barbara jest doskonałą patronką także na dzisiejsze czasy, gdy „wiele sił walczy z chrześcijaństwem” promując zupełnie inny styl życia, proponując zupełnie inny obraz człowieka. – Staje przed nami jako osoba jednoznaczna w swej wierze – w swoim zaufaniu do Boga, w swojej miłości do Chrystusa – mówił metropolita podkreślając, że Barbara jest świadkiem zmagań o prawdę Ewangelii, zwłaszcza w chwilach trudnych, gdy wielu zaczyna wątpić w Chrystusa i żyć tak, jakby Boga nie było.

– Zwycięstwo Chrystusa najpierw w naszym sercu, a później w naszym życiu rodzinnym, społecznymi, narodowym. Wierzyć w Chrystusa aż do końca. Nie zwątpić – mówił abp Marek Jędraszewski.

Na koniec uroczystości arcybiskupowi podziękował prezes Kopalni Soli „Wieliczka”. Zwrócił uwagę, że atrybuty św. Barbary – kielich i hostia – wskazują na obecność Jezusa Chrystusa. – W nasze górnicze święto chcemy odnowić tę świadomość, że Jezus Chrystus jest wśród nas obecny, a szczególnie w naszej górniczej pracy i rodzinach. Naszemu Panu zawierzamy wszystkie nasze troski i obawy, w Nim pokładamy ufność i nadzieję – mówił Paweł Nowak.

Msza św. z okazji św. Barbary w Kopalni Soli w Wieliczce

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE