– Jan Paweł II jako święty jest dla nas wielkim orędownikiem i przykładem wzrastania w wierze, budowania swojej osobowości, bycia człowiekiem. Niech nadal będzie dla nas przewodnikiem na drodze życia i wzrastania w wierze – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki w czasie świadectwa wygłoszonego trzeciego dnia międzynarodowej konferencji „Ku przyszłości z Janem Pawłem II”, która odbywa się z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.
Na początku swojego wystąpienia abp Mieczysław Mokrzycki zwrócił uwagę, że św. Jan Paweł II z Ewangelią docierał do każdego miejsca i każdego człowieka na świecie. Metropolita Lwowa zauważył, że papież Polak wychowywał się w rodzinie katolickiej, inteligenckiej i patriotycznej, ale szybko utracił najbliższych i „swoje życie wziął w swoje ręce”. Stąd pewnie jego słowa do młodzieży: „wymagajcie od siebie nawet wtedy, gdyby inni od was nie wymagali”. – On poważnie potraktował swoje życie. Przygotowywał się do tego od swoich najmłodszych lat – mówił abp Mieczysław Mokrzycki podkreślając sumienność w nauce i zwyczajną codzienną pobożność Karola Wojtyły.
Arcybiskup zaznaczył, że w pasterskiej posłudze Ojciec Święty umiejętnie korzystał ze swojego aktorskiego talentu. Posługiwał się także wieloma językami, dzięki czemu mógł w bezpośredni sposób dotrzeć do wielu osób. Nie bał się kontaktu z ludźmi z różnych sfer. Miał łatwość nawiązywania kontaktów. Pomagała mu w tym obfita lektura – czytał każdego dnia przez trzy godziny.
– Był przede wszystkim człowiekiem modlitwy. Z modlitwy czerpał wielką siłę. Wykorzystywał każdy moment dnia na modlitwę – podkreślił arcybiskup Lwowa zaznaczając, że często była to bardzo prosta modlitwa – katechizmowy pacierz, różaniec czy litanie. Do Watykanu przeniósł tradycyjne polskie nabożeństwa – godzinki, gorzkie żale, drogę krzyżową. Szczególnym kultem Jan Paweł II darzył Eucharystię.
Były papieski sekretarz, podkreślił że Ojciec Święty był bardzo pracowity – wymagał od siebie, ale także od swoich współpracowników. Sam przygotowywał najważniejsze papieskie dokumenty i wystąpienia – na początku pisał własnoręcznie, a potem dyktował.
Abp Mokrzycki zwrócił uwagę na szczególną więź Jana Pawła II z młodzieżą. Zaznaczył, że to z zaangażowania biskupa i kardynała Karola Wojtyły w duszpasterstwo akademickie w Krakowie wyewoluowały Światowe Dni Młodzieży. – Ojciec Święty nie tylko się do młodych uśmiechał, śpiewał z nimi i bawił się, ale stawiał bardzo konkretne wymagania. Ukierunkowywał na prawdziwe wartości. Zachęcał, żeby zawiązali przyjaźń z Chrystusem i nie lękali się mieć Go za przyjaciela, bo z Nim dobrze uformują swoje życie i swoją przyszłość – mówił abp Mokrzycki podkreślając, że młodzi wiedzieli, że papieżowi na nich zależy, że jest dla nich ojcem.
Metropolita Lwowa zaznaczył, że osobiście uderzała go autentyczność Ojca Świętego. – Nie ukrywał swojej słabości czy starości – mówił abp Mokrzycki podkreślając, że papież w każdej sytuacji chciał dać jak najwięcej z siebie i nigdy nie usprawiedliwiał się swoimi słabościami.
Abp Mokrzycki zwrócił uwagę, że Jan Paweł II nie tylko był człowiekiem modlitwy i pracy, ale także potrafił cieszyć się życiem. Odpoczywał zarówno przy czytaniu książek jak i w czasie aktywności fizycznej na kajakach czy w górach.
– Dziś jako święty jest dla nas wielkim orędownikiem i przykładem wzrastania w wierze, budowania swojej osobowości, bycia człowiekiem. Wszyscy możemy brać z niego przykład – począwszy od dzieci i młodzieży, przez osoby starsze i całe rodziny, po ludzi świata polityki i kultury. Niech nadal będzie dla nas przewodnikiem na drodze życia i wzrastania w wierze – zakończył swoje świadectwo abp Mieczysław Mokrzycki.
Międzynarodowa konferencja z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły: “Ku przyszłości z Janem Pawłem II” została zorganizowana przez Archidiecezję Krakowską i Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w dniach 15–17 stycznia 2021 i odbyła się w trybie on-line.
Ostatniego dnia konferencji pozdrowienia do jej słuchaczy skierował kard. Manuel Clemente, patriarcha Lizbony. Ks. prof. Olivier Bonnewijn wygłosił wykład „Współistotność charyzmatów w życiu Kościoła”, a abp Paolo Pezzi „Duc in altum: misja Kościoła jest daleka od spełnienia”. O postaci kapłana w nauczaniu Jana Pawła II mówił ks. dr Przemysław Kwiatkowski, a o Maryi w życiu i myśli Jana Pawła II – Aura Miguel.