STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ADWENTOWY WIECZÓR CHWAŁY

Adwentowy Wieczór Chwały

W Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie miała miejsce adoracja w ramach Adwentowego Wieczoru Chwały, który odbył się pod hasłem „Pozwólmy się Bogu ukochać”. Najświętszy Sakrament został wystawiony w unikatowej monstrancji Lumen Gentium ofiarowanej Sanktuarium. W modlitwie wzięły udział całe rodziny: małżonkowie, młodzież i dzieci.

Adwentowy Wieczór Chwały

Rozważania dotyczyły tajemnicy Zwiastowania, w której każdy mógł odnaleźć siebie, swoje życie, wybory, radości, niepokoje i rozczarowania.
– Panie Jezu, daj nam teraz w ciszy naszych serc spotkać się z Tobą w tajemnicy Zwiastowania w naszym życiu. Chcemy teraz opowiedzieć Ci o naszych rozterkach, trudnościach, kłopotach, kłótniach i zagubieniu. Chcemy Ci teraz to wszystko Jezu zawierzyć w naszych słowach w całkowitym zwróceniu się ku Tobie. Chcemy, byś nas dotknął Swoją obecnością. Chcemy być teraz przed Tobą w ciszy naszych serc takimi, jakimi jesteśmy naprawdę – modlił się prowadzący adorację kustosz Sanktuarium Jana Pawła II Ks. Mateusz Hosaja.

Na zakończenie modlitwy metropolita krakowski podzielił się radościami, które towarzyszyły mu przez cały dzisiejszy dzień przeżywania Niedzieli Gaudete. Najpierw wspomniał o harcerzach, którzy przekazali dziś do Krakowa Betlejemskie Światełko Pokoju.
– To cudowne widzieć młodych ludzi, zuchów a także dojrzałych harcerzy, którzy z taką radością wnieśli to światło do Katedry Wawelskiej po to, żeby już jutro to światło przenosić do różnych urzędów, instytucji, tam, gdzie gromadzą się ludzie, tam gdzie pracują, gdzie się spotykają ze sobą właśnie po to, by dalej przez nich Betlejemskie Światełko Pokoju rozprzestrzeniało się w naszym mieście, naszej archidiecezji.

Druga radość, o której wspomniał arcybiskup to fakt, iż mógł dziś udzielić sakramentu bierzmowania kolejnej grupie młodych osób. Na koniec wyraził radość z uczestnictwa w tej adoracji.
– Światło Betlejemu, wyznanie wiary i gotowość do jej wyznawania młodych ludzi i na koniec ta adoracja zwłaszcza adoracja małżonków, rodzin i dzieci, które chyba najpiękniej wielbiły Boga, który zechciał być prawdziwie Emmanuelem – Bogiem z nami, niosącym nas swoją miłość.

Metropolita dziękował wszystkim, którzy przygotowali i uczestniczyli w dzisiejszej wieczornej adoracji. Życzył zebranym, aby zbliżające się święta Bożego Narodzenia prawdziwie były czasem radości i pokoju.
– Wszystkim wam z całego serca dziękuję i błogosławię.

Monstrancja „Lumen Gentium” stanowi dar wdzięczności za 100 lat niepodległości naszej ojczyzny. Jej fundatorem jest Fundacja Aniołów Miłosierdzia wspierająca jedyne hospicjum na Litwie. Nazwa monstrancji „Lumen Gentium” czyli Światło Narodów odnosi się do Jezusa Chrystusa.

Powstała ona w Studio Mariusza i Kamila Drapikowskich. Liczy 130 cm wysokości i wykonana została z takich materiałów jak brazylijski kryształ górski, biały bursztyn naturalny koralowiec i białe złoto. Ma kształt krzyża. Biało-czerwona wstęga, która wypływa z serca monstrancji dochodzi do Orła Białego. Na piersi Orła znajduje się ryngraf z Matką Bożą Jasnogórską. U dołu umieszczone zostały słowa „Polonia semper fidelis” (Polska zawsze wierna). Znajdują się tam także płaskorzeźby Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Monstrancja znajduje się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. W dni powszednie wykorzystywana jest do stałej adoracji Najświętszego Sakramentu.

FOTORELACJA

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Adwentowa adoracja w Sanktuarium Jana Pawła II | Abp Marek Jedraszewski, 17.12.2018

ZOBACZ TAKŻE