STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / AKADEMIA MAŁA CIUPAGA W DRUŻYNIE PANI CHOINKI

Akademia Mała Ciupaga w Drużynie Pani Choinki

- To takie trochę marzenie – mówią o zbliżającym się koncercie kolęd przy Franciszkańskiej 3 młodzi muzycy z Akademii Mała Ciupaga. Niemal 150 – osobowa grupa dzieci i młodzieży z Łącka oraz okolic wystąpi 16 grudnia podczas 17. Choinki pod Oknem Papieskim.Grudniowy wieczór. Łącko zasypane śniegiem i tylko dźwięk góralskich smyczków, niosący się w powietrzu. To on prowadzi nas do domu parafialnego, gdzie trwa próba Akademii Mała Ciupaga. Zespół tworzą dzieci i młodzież ze stolicy „krainy sadów” oraz okolic. Pod wodzą Piotra Krzywdzińskiego uczą się grać na instrumentach i śpiewać, pielęgnując lokalną tradycję i folklor. – Zaczynaliśmy w takim trochę mniejszym składzie. Jeździmy z super projektem i oprawiamy muzycznie Msze św. Tam, gdzie jedziemy, po jednym koncercie przychodzi 5,6,10 dzieci i tak z każdym występem jest nas coraz więcej, więcej i więcej. Teraz to już prawie 200 osób i wciąż się rozwijamy – mówi po próbie lider grupy.

Akademia Mała Ciupaga będzie gwiazdą koncertu kolęd, który poprzedzi rozświetlenie choinki pod Oknem Papieskim. Wydarzenie wiąże się dla młodych muzyków z dużymi emocjami. – To takie trochę marzenie. To na pewno świetne przeżycie – dzieli się Konrad. Do występu przy Franciszkańskiej 3 przygotowują się już od kilku miesięcy. Oznacza to nie tylko próby zespołowe, ale też pracę indywidualną. Milena ćwiczy codziennie. Godzinę lub pół godziny. Wszystko po to, aby jak najpiękniej zagrać i zaśpiewać podczas 17. Choinki pod Oknem Papieskim.

Wzorem dla dzieci z Akademii Mała Ciupaga jest – jak same mówią – pan Piotr. To on, obok ich rodziców, motywuje ich do pracy i dumnego pozywania góralskiego folkloru. Podczas próby mali artyści są wpatrzeni w swojego lidera. Nie brakuje uśmiechów, żartów i wygłupów. Sentyment niewątpliwie jest odwzajemniony. – One naprawdę są cudowne i ta praca z nimi tak samo Jestem szczęśliwy zawsze po tych próbach. Nie dlatego, że się skończyły (śmiech), tylko dlatego, że te dzieciaki tak fajnie reagują, śmieją się, uśmiechają… Rodzice chętnie ich przywożą, więc to jest też super. Przyjeżdżają, uczą się i te ich uśmiechy to jest dla mnie największa nagroda i motywacja zarazem – wyznaje Krzywdziński.

Na pożegnanie dzieci machają i zdradzają, że nie mogą doczekać się już spotkania w sobotę 16 grudnia w stolicy Małopolski. – Zapraszamy cały Kraków – mówi Klara. – Całą Polskę! – poprawia ją koleżanka Nadia.

Koncert Akademii Mała Ciupaga rozpocznie się o godz. 16.30. Poprzedzi uroczyste rozświetlenie choinki przed najsłynniejszym oknie w Krakowie.

Patronem wydarzenia jest Województwo Małopolskie.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE