STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / AKATYST W PORONINIE

Akatyst w Poroninie

Z inicjatywy ks. Sławomira Filipka młodzież z parafii w Poroninie przygotowała nabożeństwo z odśpiewaniem Akatystu – starożytnego hymnu ku czci Bogurodzicy – gromadząc się przed ikoną Maryi. Wierni i świąteczni goście mogli po raz pierwszy w ten sposób uczcić Matkę Bożą tuż przed Bożym Narodzeniem.

Od pierwszych wieków Chrześcijanie czcili Matkę Bożą. Jednym z wyrazów tego kultu jest hymn ku czci Bogurodzicy zwany Akatystem. Jego treść koncentruje się wokół tematu obecności Maryi w tajemnicy Wcielenia. Śpiew wykonuje się przed ikoną Bogurodzicy. Maryja przedstawiona jest w półpostaci ze skrzyżowanymi na piersi dłońmi.

Nabożeństwo przygotowała i wykonała młodzież z parafii w Poroninie z inicjatywy ks. Sławomira Filipka. Wierni i świąteczni goście mogli po raz pierwszy w ten sposób uczcić Matkę Bożą tuż przed Bożym Narodzeniem.

Ks. Arkadiusz Zych
Fot. Ks. Arkadiusz Zych