STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ANTYKULTURA JEST SZYDERSTWEM Z MIŁOŚCI BOGA

Antykultura jest szyderstwem z miłości Boga

- To co się dzisiaj głosi można by nazwać antykulturą. A z punktu widzenia Bożego bardzo często jest szyderstwem z tej miłości Boga i z tego upodobania z jakim Bóg Stwórca spojrzał na dzieła swoich rąk - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. inaugurującej Kongres z okazji 50-lecia „Humanae vitae” w Bazylice św. Floriana w Krakowie.

Antykultura jest szyderstwem z miłości Boga

Na początku Eucharystii wszystkich zebranych zarówno z Polski jak i zagranicy przywitał ks. dr Paweł Gałuszka organizatro kongresu, dyrektor wydziału rodzin archidiecezji krakowskiej oraz poprosił metropolitę krakowskiego o poprowadzenie wspólnej modlitwy.

W homilii abp Marek Jędraszewski przypomniał, że postawa hedonizmu jest skoncentrowaniem na tym, żeby z każdej chwili czerpać maksimum przyjemności.
– Owo „carpe diem” jest także bardzo silną cechą tego, co się dzieje we współczesnej kulturze, która jakże często lekceważy Boży zamysł wobec siebie. Kultura, jak mówił Jan Paweł II, jest tym wytworem ludzkiego ducha, który pozwala człowiekowi być jeszcze bardziej człowiekiem. To co się dzisiaj głosi, również jeśli chodzi o bardzo wpływowy ruch LGBT, jest tym, co można by nazwać antykulturą. A z punktu widzenia Bożego bardzo często jest szyderstwem z tej miłości Boga i z tego upodobania z jakim Bóg Stwórca spojrzał na dzieła swoich rąk.

Metropolita wyjaśnił, że stąd właśnie bierze się kryzys małżeństwa i rodziny i odejście od najbardziej fundamentalnych struktur życia społecznego.

Odnosząc się do pierwszego czytania arcybiskup potwierdził, że i dzisiaj pojawia się wielu zwodzicieli, którzy podważają naukę Chrystusa. Ale wbrew temu są także wierni chrześcijanie postępujący zgodnie z Bożym zamysłem. Wierni miłości Stwórcy, choć wierność ta wymaga nieustannego wysiłku.
– Pogłębianie wiary w Jezusa Chrystusa, wcielonego Syna Bożego otwiera dla nas przestrzenie aż trudne do pojęcia ograniczonym ludzkim rozumem. Gwarantuje bowiem wejście w tajemnicę życia Trójcy Przenajświętszej.

TRANSMISJA Z KONGRESU

FOTORELACJA

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska

Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Msza św. inaugurująca Kongres z okazji 50-lecia „Humanae vitae” w Bazylice św. Floriana w Krakowie | Abp Marek Jędraszewski, 16.11.2018

ZOBACZ TAKŻE