STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ARCHIDIECEZJALNE SPOTKANIE KATECHETYCZNE

Archidiecezjalne Spotkanie Katechetyczne

Archidiecezjalne Spotkanie Katechetyczne

O wyzwaniach nowego roku katechetycznego, który rozpocznie się już niebawem pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”, o centralnych obchodach dwóch wielkich rocznic i nowej odsłonie diecezjalnej strony internetowej była mowa podczas Archidiecezjalnego Spotkania Katechetycznego, które tym razem odbyło się w nowej sali konferencyjnej Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

Ks. Andrzej Kielian dyrektor Wydziału Katechetycznego, rozpoczynając Archidiecezjalne Spotkanie Katechetyczne, wyraził radość, że obecni na nim katecheci duchowni i świeccy tworzą wspólnotę ludzi patrzących w jednym kierunku i mających podobne cele. Przypomniał, że rozpoczynający się rok szkolny i katechetyczny 2018/19 przeżywany będzie pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”.

– Ta moc Ducha będzie nam potrzebna także w stawianiu czoła kolejnym wyzwaniom, które zapewne będą naszym udziałem w tym roku szkolnym i katechetycznym – mówił dyrektor.

Abp Marek Jędraszewski w słowie skierowanym do zebranych nawiązał do obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Zwrócił uwagę, że wzorce wychowawcze jakie obowiązywały w polskiej szkole po odzyskaniu tak upragnionej przez sześć pokoleń Polaków niepodległości w ostry sposób zderzały się z tym co działo się za jedną i drugą granicą Rzeczpospolitej. Po jednej stronie rozciągał się Związek Sowiecki, który programowo odrzucał Boga i uczył nienawiści klasowej, a po drugiej stronie powrót do starogermańskich mitów, a także nienawiść o charakterze rasowym.

– Na tle tego programu nienawiści po jednej i po drugiej stronie naszej granicy kształtował się  polski program, który proces edukacyjny w szkole mniej lub bardziej wyraźnie budował wokół hasła: Bóg-Honor-Ojczyzna. Bóg, który jest fundamentem wszelkiej wartości, honor, czyli poczucie swoistej godności i ojczyzna.

Następnie metropolita krakowski wskazał na współczesne wielkie przemiany kulturowe na zachodzie Europy, podkreślając, że także dziś mamy do czynienia z programowym odrzuceniem Pana Boga.

– Nie ma Boga, nie ma wieczności, nie ma zatem myślenia o fundamentach, nie ma także myślenia o tym co ostatecznie przyniesie przyszłość. Liczy się to co jest teraz, a teraz ma być przyjemnie.

Arcybiskup podkreślił, że ta przyjemność nierzadko wspomagana jest przez alkohol i narkotyki, a miarą postępu jest stopień seksualizacji społeczeństwa.

W dalszych słowach hierarcha tłumaczył, że dawniej nienawiść była jawna, a dziś jest ukryta pod tolerancją rozumianą jako zupełny brak tolerancji dla nietolerancji.

– Zero tolerancji dla tych, którzy nie przyjmują poprawności politycznej. Tych trzeba usunąć, a przynajmniej zamknąć im usta. Takie jest przesłanie współczesnej kultury. (…) Na tym tle trzeba zrozumieć obecność Kościoła, jego program edukacyjny i wychowawczy.

Arcybiskup zaznaczył, że w Kościele mówi się o Panu Bogu, o wieczności, solidarności i w tym kontekście jest on wyspą wobec wszystkiego co dzieje się wokół i nie należy dziwić się temu, że Kościół jest atakowany.

Metropolita krakowski zachęcił także, by uroczystości obchodów 40-lecia wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową były okazją, by tu, w Centrum Jana Pawła II być, modlić się i z nową nadzieją iść na spotkanie świata, który trzeba ewangelizować.

W dalszej części spotkania odbył się wykład prof. UPJPII ks. dra hab. Piotra Kroczka na temat zmian w ochronie danych osobowych. Prelegent wyjaśniał jakie konsekwencje dla katechetów oraz dla organizacji pracy w parafii niesie zmiana prawa w tym zakresie.

Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego ks. prof. dr hab. Andrzej Witko zapowiedział, że 16 października będzie miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Nasz papież”.

– Pragniemy przygotować te wystawę, by poznać św. Jana Pawła II na nowo. Zarówno ci, którzy pamiętają go jeszcze z lat przeszłych jak i ci, którzy są na tyle młodzi, że kojarzy się im już z odległą przeszłością. Aby odkryć jego drogę kapłańską, biskupią, kardynalską w archidiecezji krakowskiej, która w zasadzie była przygotowaniem do jego wielkiej posługi papieskiej. By odkryć w Janie Pawle II na nowo naszego papieża, którym chlubiliśmy się przez całe lata, ale raczej oklaskiwaliśmy go niż słuchaliśmy. Dlatego teraz chcemy na nowo wniknąć w głębię jego pontyfikatu.

Dyrektor wyjaśnił, że na tej drodze poprowadzi nas najbliższy współpracownik polskiego papieża Josef Ratzinger. Będzie to jednocześnie pretekst, by pokazać najcenniejsze pamiątki po Janie Pawle II.

Ks. prof. Witko zapowiedział także, że 7 listopada w budynku na ul. Kanoniczej zostanie otwarta wystawa „Polonia Sacra – skarby Archidiecezji Krakowskiej” wpisująca się w wielki jubileusz stulecia odzyskania niepodległości.

Ks. Zygmunt Kosowski dyrektor Wydawnictwa św. Stanisława przedstawił wydawnictwa i publikacje przygotowane z okazji październikowego jubileuszu. Ks. Rafał Cyfka dyrektor krakowskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” zachęcił katechetów, by wraz z uczniami odwiedzali krakowskie biuro stowarzyszenia na ul. Stradomskiej 6, gdzie podczas specjalnych prelekcji przedstawiana jest rzeczywista sytuacja chrześcijan prześladowanych za wiarę.

Podczas spotkania ks. Łukasz Michalczewski zaprezentował nową odsłonę strony internetowej archidiecezji krakowskiej diecezja.pl. Przedstawił także plan Spotkania Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, które odbędzie się 22 września w Sanktuarium Jana Pawła II z okazji obchodów 40 rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. W programie m.in. warsztaty muzyczne prowadzone przez zespól „NiemaGotu”, zabawy integracyjne pod okiem Wodzirejów z Krakowa, Msza św. z metropolitą krakowskim, konferencja ks. Wojciecha Węgrzyniaka oraz koncert dziękczynny. Organizowana jest także dziękczynna pielgrzymka do Rzymu z prywatną audiencją u papieża Franciszka. Centralne obchody rocznicy przypadną na 16 października, a wtedy odbędzie się m.in. Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abpa Salvatore Penacchio, odsłonięcie odrestaurowanego okna papieskiego na Franciszkańskiej 3 i koncert dziękczynny.

Na zakończenie abp Marek Jędraszewski podziękował ks. Andrzejowi Kielanowi za poprowadzenie spotkania. Wyraził nadzieję, że stanie się ono inspiracją i zachętą, by z zapałem wychodzić na spotkanie przyszłości.

W Archidiecezjalnym Spotkaniu Katechetycznym udział wzięli także bp Jan Zając, bp Jan Szkodoń oraz bp Damian Muskus.

FOTORELACJA

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska

Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Archidiecezjalne Spotkanie Katechetów w Centrum JPII | Abp Marek Jędraszewski | 30.08.2018

ZOBACZ TAKŻE