STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / AŻ PO… TATRY! – WSPOMINAMY WIZYTĘ ŚW. JANA PAWŁA II W ZAKOPANEM

Aż po… Tatry! – wspominamy wizytę św. Jana Pawła II w Zakopanem

W czerwcu minie dwadzieścia pięć lat od wizyty papieża Jana Pawła II w Zakopanem. Seria „Aż po... Tatry!” to wspomnienia tych, którzy współtworzyli to niezwykłe wydarzenie i jedna z propozycji Archidiecezji Krakowskiej, miasta Zakopane, Powiatu Tatrzańskiego oraz województwa Małopolskiego, aby przygotować się do obchodów tego jubileuszu. 

Aż po… Tatry! – wspominamy wizytę św. Jana Pawła II w Zakopanem

Górale o wizytę następcy św. Piotra w stolicy Tatr zabiegali kilka lat, ale udało się dopiero w czerwcu 1997 roku. Pod Giewontem Jan Paweł II spędził wówczas aż cztery dni, których wspomnienie zapisało się w sercach i pamięci wielu.

Dwadzieścia pięć lat od tej pielgrzymki i pamiętnego Hołdu Górali Polskich, powracamy do Zakopanego, aby z osobami, które nie tylko uczestniczyły wydarzeniu, ale współtworzyły je, przypomnieć, dlaczego papieska wizyta na zawsze zapisała się w historii miasta i Kościoła krakowskiego.

„Aż po… Tatry!” to seria wywiadów, które publikowane będą przez sześć kolejnych śród, począwszy od 27 kwietnia aż do 1 czerwca. Rozmowy m.in. z ks. inf. Stanisławem Olszówką, jednym z organizatorów wizyty i emerytowanym proboszczem parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem, a także Adamem Bachledą – Curusiem, ówczesnym burmistrzem stolicy Podhala i współtwórcą idei Hołdu Górali Polskich, pojawiać będą się o godz. 20.05 na kanale You Tube Archidiecezji Krakowskiej. Pełnej treści wywiadów wysłuchać można będzie na także na diecezjalnym Spotify.

Seria wpisuje się w obchody 25-lecia wizyty św. Jana Pawła II pod Giewontem i współtworzona jest wraz z miastem Zakopane, Powiatem Tatrzańskim oraz województwem małopolskim. Jubileuszowi towarzyszyć będzie hasło, zaczerpnięte z przemówienia Ojca Świętego pod Wielką Krokwią, „Nie wstydźcie się krzyża!”.

Centralne obchody odbędą się w dniach od 4 do 6 czerwca 2022 roku w Zakopanem.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE