STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BEATYFIKACJA KS. MICHAELA MCGIVNEY’A

Beatyfikacja ks. Michaela McGivney’a

Na 31 października w katedrze pw. św. Józefa w Hartford w USA zaplanowano beatyfikację ks. Michaela McGivney’a, założyciela największej międzynarodowej męskiej wspólnoty katolików - Rycerzy Kolumba.

Beatyfikacja ks. Michaela McGivney’a

Cud beatyfikacyjny ks. Michaela McGivney’a nazywany jest „cudem pro-life”. Daniel i Michelle Schachle spodziewali się kolejnego potomka. Poinformowano ich, że dziecko będzie miało zespół Downa. Kolejne badanie USG wykazało u niego śmiertelny obrzęk i według lekarzy powinno ono umrzeć w łonie matki. Małżeństwo modliło się o łaskę uzdrowienia za wstawiennictwem ks. Michaela McGivney’a. Po powrocie z pielgrzymki do Fatimy rodzice powtórzyli badanie i okazało się, że choroba w sposób niewytłumaczalny ustąpiła. Michael Schachle swoje imię zawdzięcza postaci ks. Michaela McGivney’a – rodzice są pewni, że to dzięki jego wstawiennictwu ich dziecko żyje.

Michael Joseph McGivney urodził się 12 sierpnia 1852 roku w Waterbury w stanie Connecticut. Jako szesnastolatek wstąpił do seminarium. Po czterech latach studiów przyjął święcenia kapłańskie. Został wikariuszem przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w New Haven. W podjętej posłudze wyróżniał się ogromną wrażliwością na ludzkie cierpienie, troszczył się o powierzonych mu ludzi, a jego postawa ukazywała ludziom Boże miłosierdzie. Jako proboszcz parafii pw. św. Tomasza w Thomaston wyprzedził swą epokę, angażując świeckich w działalność i życie parafii. W 1882 r. stworzył Rycerzy Kolumba, czyli bratnią organizację dla katolickich mężczyzn. Pierwotne zasady zakonu to jedność i miłosierdzie. W pamięci wiernych zapisał się jako proboszcz, który budował wyjątkowe i silne więzi ze swoim parafianami, dbając równocześnie o ich rozwój duchowy i materialny. Zmarł w opinii świętości 14 sierpnia 1890 r. Misja, którą pozostawił jest realizowana przez 2 miliony członków Rycerzy Kolumba na całym świecie. Wspólnota, którą budują jest stworzona na zasadach miłosierdzia, jedności, braterstwa i patriotyzmu.

– Czcigodny Sługa Boży ksiądz Michael McGivney, dobrze odczytując znaki czasu i wychodząc im naprzeciw, przyczynił się do wzrostu ogromnego dobra wśród świeckich, prowadząc jednocześnie do wzrostu Kościoła – napisał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w liście gratulacyjnym, skierowanym do Najwyższego Rycerza Rycerzy Kolumba prof. Carla C. Andersona

Szczegółowe informacje związane z postacią założyciela Rycerzy Kolumba ks. Michaela J. McGivney’a znajdują się na stronie: www.mcgivney.pl

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

ZOBACZ TAKŻE