STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BOGU NIECH BĘDĄ DZIĘKI ZA TĘ ŚWIĄTYNIĘ

Bogu niech będą dzięki za tę świątynię

- Staje się ta świątynia miejscem przez Boga wybranym, przez ludzi wzniesionym, miejscem, w którym (…) widzimy jak zstępują z góry łaski Boże i z dołu do góry wznoszą się nasze modlitewne błagania przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. - mówił abp Marek Jędraszewski podczas jubileuszu 20-lecia parafii św. Jadwigi Królowej w Gorzowie k/Chełmka. Metropolita przewodniczył Eucharystii, wygłosił homilię oraz pobłogosławił świątynię.

Bogu niech będą dzięki za tę świątynię

Na początku Mszy św. ks. Stanisław Rapacz, proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Gorzowie przywitał metropolitę krakowskiego i wszystkich zgromadzonych.

W homilii arcybiskup, odwołując się do dzisiejszego czytania, wskazał, że w niebie Archanioł Michał odniósł zwycięstwo nad szatanem, ale na ziemi ta walka trwa.
– Szatan przegrał walkę z Bogiem, ale ciągle jeszcze toczy walkę z tymi wszystkimi, którzy uwierzyli w Jezusa Chrystusa i którzy tworzą Jego święty, apostolski i katolicki Kościół. Walczy z nimi, bo nie chce, aby ludzie mogli dostąpić zbawienia i cieszyć się zwycięstwem wraz z Chrystusem i Jego świętymi w niebie.

Metropolita krakowski podkreślił, że zmaganie to będzie trwało aż do skończenia świata. Zmaganie o wierność Bogu. Zaznaczył, że każdy z nas mógłby na podstawie własnej historii potwierdzić jak nieraz niełatwe jest ta walka o wierność. Ale nie jesteśmy w tym sami, bo Bóg nieustannie kieruje do nas aniołów, którzy pomagają nam w ziemskim zmaganiu. Mówi o tym dzisiejsza Uroczystość Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała.

Arcybiskup tłumaczył dalej, że imię Michał znaczy „Któż jak Bóg” , imię Gabriel znaczy „Boża moc” i on tę Bożą moc przekraczającą prawa natury zwiastował Maryi. Imię Rafał znaczy „Bóg uzdrawia”, przy czym nie chodzi o uzdrowienie fizyczne, ale to wewnętrzne, które przychodzi poprzez sakrament pokuty.

W dalszych słowach metropolita wspomniał krzyż Wincentego Pola z Doliny Kościeliskiej z napisem „I nic nad Boga”.
– Doskonale wiemy, że w życiu każdego chrześcijanina jeżeli uporządkowany jest świat wartości i jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu to wszystko inne także jest właściwie uporządkowane.

Arcybiskup powiedział też, iż jest przekonany, że obecność aniołów pomogła również wznieść tę świątynię, która dziś jest poświęcana Bogu.
– Staje się ta świątynia miejscem przez Boga wybranym, przez ludzi wzniesionym, miejscem, w którym (…) widzimy jak zstępują z góry łaski Boże i z dołu do góry wznoszą się nasze modlitewne błagania przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie.

Podkreślił, że mimo wątpliwości i wahań Pan Bóg dał im siłę, by powstała ta świątynia i dzięki temu właśnie tu można doświadczać tego, czym jest Boża moc. Najpierw poprzez sprawowaną tu Eucharystię, przez słuchanie słowa Bożego oraz sakrament pokuty i pojednania.

Na zakończenie arcybiskup wyraził wielką radość z faktu, iż powstało to miejsce oraz ogromną wdzięczność wobec wszystkich kapłanów, którzy od lat tworzyli tę parafię, a także wiernych, którzy poprzez ofiary duchowe i materialne doprowadzili do wzniesienia tej świątyni. Wdzięczność tę wyraził słowami „Bóg zapłać”.

FOTORELACJA

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska

Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

 

20-lecie parafii pw. św.Jadwigi Królowej w Gorzowie k/Chełmka | Abp Marek Jędraszewski, 29.09.2018

ZOBACZ TAKŻE