STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BOŻE NARODZENIE Z ARCHIDIECEZJĄ KRAKOWSKĄ

Boże Narodzenie z Archidiecezją Krakowską

Boże Narodzenie to święta, które dla wielu oznaczają spotkania z najbliższymi, wspólne wyjście na Pasterkę oraz kolędowanie, ale w tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa wszystko wyglądać będzie inaczej. Dla tych, którzy zdecydują się zostać w domach, z uwagi na troskę o zdrowie swoje i innych, Archidiecezja Krakowska przygotowała transmisje Mszy św.

Po wybuchu pandemii wirusa SARS-CoV-2 również Kościół musiał przystosować się do nowej rzeczywistości. Transmisje z Mszy św. oraz innych nabożeństw stały się normą, a apogeum ich popularności przypadło na czas Triduum Sacrum oraz Wielkanocy. W świetle zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia potrzeba uczestnictwa w uroczystościach kościelnych dzięki Internetowi oraz telewizji czy radiu znów staje się istotnym tematem. Stąd inicjatywa Archidiecezji Krakowskiej, by tym, którzy nie będą mogli wziąć udziału we Mszach św. w tradycyjny sposób, dać możliwość spotkania z Eucharystią.

– Cień pandemii koronawirusa od wielu miesięcy kładzie się na naszej codzienności, dlatego w tym szczególnym czasie chcemy, żeby każdy, kto lęka się przyjść do kościoła z powodu wirusa, ale również wszyscy starsi, chorzy i pozbawieni możliwości uczestnictwa we Mszy, mogli w odpowiedni duchowy sposób przywitać narodzonego Zbawiciela. Dlatego zapraszamy do zaangażowania się w przygotowane przez nas transmisje. 25 grudnia o północy połączymy się z katedry św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu, by pokazać Mszę Pasterską odprawioną przez abp. Marka Jędraszewskiego. O 12:30 będziemy w Sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach. Tam Eucharystii przewodniczył będzie oraz homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz – mówi ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

Uczestnictwo w Mszach św. online różni się od tradycyjnych i może nastręczać pewnych trudności, dlatego tak ważne jest, żeby w rodzinnym gronie pomagać sobie wzajemnie z ich odnalezieniem, a także odpowiednim oraz godnym przeżyciem.

– Prosimy dzieci i wnuków, aby zatroszczyły się o to, czy ich rodzice albo dziadkowie poradzą sobie z uruchomieniem transmisji oraz dobrym do niej przygotowaniem. Warto zadbać o odświętny strój, wyłączyć telefony, a przede wszystkim aktywnie uczestniczyć w liturgii przez odpowiedzi na wezwania celebransa, śpiew oraz postawę – dodaje ks. Łukasz. – Zadbajmy o to, aby każdy przeżył te święta w jak najlepszy sposób. Wspólnie sprawmy, aby Chrystus narodził się nie tylko w żłóbku, stajence, czy kościele, ale także w sercu każdego z nas.

Transmisję z Pasterki oraz Mszy św. Bożonarodzeniowej z Sanktuarium św. Jana Pawła II znaleźć można na kanale You Tube Archidiecezji Krakowskiej. Na stronie facebookowej istnieje już specjalne wydarzenie, w którym zamieszczamy wszelkie niezbędne informacje oraz szczegóły, a wszystko obejrzeć będzie można tutaj – Pasterka oraz tutaj –  Msza św. w Uroczystość Narodzenia Pańskiego.