STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP DAMIAN MUSKUS: BOGA UWIELBIAMY W RELACJACH Z LUDŹMI

Bp Damian Muskus: Boga uwielbiamy w relacjach z ludźmi

– Pod dachami naszych domów wypełnia się Ewangelia nie wtedy, gdy głośno deklarujemy związek z Kościołem, ale wtedy, gdy po prostu kochamy krewnych, sąsiadów, przyjaciół – mówił bp Damian Muskus OFM podczas nawiedzenia ikony Świętej Rodziny w parafii św. Jadwigi Królowej w Krakowie. Hierarcha podkreślał, że chrześcijaństwo nie może być odseparowane od codziennego życia.W homilii bp Muskus nawiązał do spotkania Maryi z Elżbietą – dwóch kobiet świadomych, że Bóg w ich życiu dokonał wielkich dzieł, po ludzku niemożliwych. Przypomniał, że na wieść o tym, że starsza krewna spodziewa się dziecka, Maryja natychmiast pospieszyła jej z pomocą.

– Maryja swoją postawą uczy, że nasze chrześcijaństwo nie może być odseparowane od życia, od uciążliwych i często nużących obowiązków, od bliskich, którym należy się uwaga, zainteresowanie, pomoc – mówił. – Pod dachami naszych domów wypełnia się Ewangelia nie wtedy, gdy głośno deklarujemy związek z Kościołem, ale wtedy, gdy po prostu kochamy krewnych, sąsiadów, przyjaciół – dodał.

Krakowski biskup pomocniczy przypominał, że „chrześcijańskie życie nie toczy się od niedzieli do niedzieli, kiedy idziemy do kościoła, ale w codzienności, która domaga się, by wypełniać ją Ewangelią”.

– Boga uwielbiamy w relacjach z ludźmi. Tam, gdzie nie ma więzi, rodzina może i jest podstawową komórką społeczną, ale zdecydowanie nie można o niej powiedzieć, że jest wspólnotą. Tam, gdzie brakuje relacji, Kościół nie jest rodziną wierzących w Chrystusa, ale instytucją i urzędem – akcentował hierarcha. – Gdzie nie ma wzajemnej miłości i troski o dobro drugiego człowieka, życie w społeczności nie jest braterstwem, ale trudną do zniesienia samotnością pośród ludzi – stwierdził.

Kaznodzieja zachęcał, by uczyć się, w jaki sposób odnosiły się do siebie Maryja i Elżbieta, i brać wzór z relacji panujących w Świętej Rodzinie.

– Czy również o naszych rodzinach można powiedzieć, że karmią się wzajemną serdecznością i szacunkiem? Czy błogosławimy naszych bliskich i okazujemy im na co dzień, jak bardzo są dla nas ważni? Czy łatwo wychodzi z naszych ust proste słowo „dziękuję”? – zapytywał.

Biskup podkreślał, że klimat miłości tworzy się w „solidarnym pokonywaniu codziennych wyzwań”, ale także „poprzez drobne gesty, łagodność i wierną obecność”.

– Widzimy, ile zła niesie w naszych wzajemnych relacjach, ale także w życiu społecznym, słowna przemoc. Do jakich tragedii prowadzi język nienawiści i pogardy. Jak bardzo zakłóca relacje brak życzliwego słowa, nieumiejętność wyrażenia uznania, nieumiejętność okazywania miłości, nieumiejętność szukania dobra. Wielu poświęca uwagę szukaniu zła i zagrożeń, zapominając, że chrześcijaństwo jest religią dobra – przestrzegał.

– Niech nawiedzenie ikony Świętej Rodziny i dzisiejsze święto spotkania Maryi z Elżbietą będą dla nas okazją do tego, by przyjrzeć się relacjom panującym w naszych domach, we wspólnocie parafialnej i w środowiskach, które tworzymy. Prośmy Matkę Jezusa, by nauczyła nas, jak Go nieść do świata codziennym świadectwem wzajemnej życzliwości, dobroci i miłości – apelował bp Muskus.

Peregrynacja ikony Świętej Rodziny w parafii św. Jadwigi Królowej w Krakowie (59)

KAI

Wideo

ZOBACZ TAKŻE