STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP DAMIAN MUSKUS OFM W BOŻE CIAŁO: WŁAŚNIE TERAZ JEST CZAS POWROTU DO EWANGELII

Bp Damian Muskus OFM w Boże Ciało: Właśnie teraz jest czas powrotu do Ewangelii

– Właśnie teraz jest czas powrotu do Ewangelii i odrobienia kilku ważnych lekcji: jak być człowiekiem mądrym i równocześnie prostym, jak pokorą skracać dystans do ludzi, jak obudzić wrażliwość na los bliźniego i powiększać hojność serca, jak pomnażać dobro w świecie, jak budować wspólnotę, jak podtrzymywać jedność – mówił bp Damian Muskus OFM przy drugim ołtarzu centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie.Bp Damian Muskus OFM rozważając drugie rozmnożenie chleba zwrócił uwagę, że Mistrz z Nazaretu postanowił zaspokoić głód tłumów nie wnikając w ich pochodzenie ani w motywacje, dla których ruszyli za Nim w drogę. Krakowski biskup pomocniczy zaznaczył, że Jezusowi wystarczyło zaledwie siedem chlebów i kilka rybek, aby uczynić dar obfity, ponad miarę i ludzkie oczekiwania. – Pan działa przez to, co małe i skromne – jak ten kawałek Chleba, który dziś adorujemy, niemal niewidoczny w splendorze, którym Go otaczamy – mówił bp Damian Muskus wskazując, że Jezus karmiący rzesze ludzi daje wielką lekcję swojemu Kościołowi. – Mówi nam, że potrzebującemu nie patrzy się w paszport, że nasz niedostatek nie jest ważniejszy od głodu przybysza, że naszym powołaniem jest dzielić chleb, czyli okazywać miłosierdzie każdemu, bez względu na to, kim jest i z jak daleka przyszedł – mówił.

Biskup nazwał to „lekcją pokory i zawierzenia”. Zwrócił uwagę na coraz mniejszą liczbę księży i powołań zakonnych, spadającą liczbę uczestników niedzielnej Eucharystii i pustoszejące sale katechetyczne. – W tych utyskiwaniach, słusznych czy przesadzonych, pobrzmiewa jednak przede wszystkim inny niedostatek: za mało wiary i za mało pokory. Najważniejsze jest przecież to, że Jezus doskonale wie, co z tymi brakami zrobić – podkreślał. – Pan potrzebuje naszego zaangażowania i naszej wiary właśnie teraz, gdy bywa to trudne, gdy doświadczamy niedostatków. On chce, byśmy z odwagą i prostotą szli do ludzi z tym, co mamy, choćby wydawało się to małe i niewystarczające – przekonywał bp Damian Muskus.

Stawiał pytania: Czy jako wspólnota uczniów Chrystusa jesteśmy obrazem Jego pokory, umiłowania prostoty i czułości wobec wszystkich zgłodniałych miłości? Jak daleko odeszliśmy od tego ideału? Jak się mają: umiłowanie wielkości, pęd do zaszczytów, gorszące postawy, niegodne zachowania – do piękna Ewangelii? 

Podsumowując zauważył, że czas kryzysu, który przeżywamy, powinien być dla nas impulsem, by wracać do tego, „co ubogie, małe i proste”, jak siedem chlebów i kilka rybek na pustyni. – Właśnie teraz jest czas powrotu do Ewangelii i odrobienia kilku ważnych lekcji: jak być człowiekiem mądrym i równocześnie prostym, jak pokorą skracać dystans do ludzi, jak obudzić wrażliwość na los bliźniego i powiększać hojność serca, jak pomnażać dobro w świecie, jak budować wspólnotę, jak podtrzymywać jedność – zachęcał bp Damian Muskus.

Playlista z Uroczystości Bożego Ciała dostępna tutaj.

Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie 16.06.2022  (145)

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE