STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP JAN KOPIEC W CZASIE NOWENNY KU CZCI ŚW. STANISŁAWA O TRWANIU W NIENARUSZONEJ WIERZE

Bp Jan Kopiec w czasie nowenny ku czci św. Stanisława o trwaniu w nienaruszonej wierze

– Zachęceni liturgią ku czci św. Stanisława, mamy przed oczami niełatwe zadanie, które kierujemy do Ojca Światłości i które słyszeliśmy w kolekcie: „Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy za wstawiennictwem św. Stanisława aż do śmierci trwali w nienaruszonej wierze”. To jest istota naszego świętowania! – mówił bp Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej, podczas nowenny ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika w katedrze na Wawelu.

W homilii, bp Kopiec zaznaczył, że św. Stanisław od przeszło dziewięciu wieków przyciąga do Krakowa rzesze wiernych, które przy jego grobie wypraszają dla siebie i dla Polski wiele łask. – Stając przy tej świętej trumnie, otwieramy nasze umysły, by zgłębiać to, co ona w sobie zawiera – zauważył i podkreślił, że postać się Stanisława przyczyniła się do budowania jedności i narodowej tożsamości. – Z charyzmatem świętości naszego Patrona, trzeba zestawić to, co pozostało z oddziaływania ducha tego wielkiego człowieka Kościoła. Z otchłani wieków dotarł do nas zbiór wiadomości o heroicznym zmaganiu się monarchy budującego powierzone mu państwo z mocarzem ducha, patrzącego dalej niż monarcha, bo do wnętrza człowieka, kształtującego swoje myśli i kochające serce według niedościgłych ideałów – powiedział i zwrócił uwagę, że dla św. Stanisława najważniejszym drogowskazem były Chrystusowe przykazania. – Ten wzgląd, od apostołów począwszy, budował zręby Kościoła i podawał uniwersalny wymiar wszystkich naszych wysiłków. Z tego wysiłku, i z tych owoców brała się krew męczenników, wielkie dzieła miłości, odważne projekty katedr, liczne kampusy uniwersytetów – mówił.

Biskup gliwicki podkreślił, że w dobie pandemii, obecność wiernych przy św. Stanisławie, jest wyrazem troski o Polskę, wołaniem o jedność narodu i o sprawiedliwe rządy. – Zachęceni liturgią ku czci św. Stanisława, mamy przed oczami niełatwe zadanie, które kierujemy do Ojca Światłości i które słyszeliśmy w kolekcie: „Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy za wstawiennictwem św. Stanisława aż do śmierci trwali w nienaruszonej wierze”. To jest istota naszego świętowania! (…) Kiedy będziemy klęczeć nad trumną św. Stanisława, pomyślmy, że mamy wspaniałego przewodnika w wierze – zakończył.

Nowenna ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika w katedrze na Wawelu trwa od 29 kwietnia do 7 maja. Codziennie o godz. 17.30 przy konfesji św. Stanisława jest sprawowana Eucharystia. Uroczystą odpustową Mszę św. zaplanowano na 8 maja o 17.30.