STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP JAN ZAJĄC: BĄDŹMY GORLIWYMI APOSTOŁAMI MIŁOSIERDZIA DLA CAŁEGO ŚWIATA

Bp Jan Zając: Bądźmy gorliwymi apostołami miłosierdzia dla całego świata

– Spełnia się wołanie Jana Pawła II: tylko w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój – tak bardzo dziś oczekiwany – a człowiek szczęście – mówił bp Jan Zając w czasie liturgii stacyjnej w bazylice na Skałce. 
Na początku homilii bp Jan Zając zwrócił uwagę, że na drogach pielgrzymowania przez życie człowiek potrzebuje przewodników. Jednym z nich jest prorok Daniel. Prorok nie użala się nad swoim grzechem, ale zanosi modlitwę przebłagalną za cały lud Boży. – To wołanie w imieniu tych, z którymi czuje się zjednoczony, których prawdziwie kocha – mówił biskup.

Drugim przewodnikiem na drogach nawrócenia jest autor psalmu, który na spotkanie z Bogiem prowadzi także przez modlitwę. – Taka modlitwa ma moc przemieniającą, oczyszczającą. Pozwala człowiekowi zranionemu przez krzywdę zobaczyć miłosiernie i przebaczające oblicze Boga – zaznaczał biskup.

Głównym przewodnikiem jest Jezus Chrystus, który w Ewangelii stawia warunek każdemu, kto chce stanąć przed Bogiem, by błagać Go o przebaczenie i miłosierdzie – „odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone”. – Przebaczenie ma być jednoznaczne i pełne, bez osądów, bez oskarżeń – tylko Bóg ma prawo sądzić – mówił bp Jan Zając przypominając, by zawsze potępiać grzech, a nigdy grzesznika.

Honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zaznaczył, że miarą ludzkiego miłosierdzia ma być nieskończone miłosierdzie Boga. Ponieważ to „niebotyczne” wymaganie, to Chrystus dał „przewodniczkę” w postaci św. Siostry Faustyny. Biskup przywołał znaną modlitwę świętej zapisaną w „Dzienniczku”, w której prosiła o miłosierne oczy, słuch, język, ręce, nogi i serce.

Na koniec biskup zachęcił, by stawać się gorliwymi apostołami miłosierdzia dla całego świata, którzy przez czyn, słowo i modlitwę niosą Ewangelię miłosierdzia każdemu człowiekowi. – Spełnia się wołanie Jana Pawła II: tylko w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój – tak bardzo dziś oczekiwany – a człowiek szczęście – zakończył bp Jan Zając. 

Materiały Archidiecezji Krakowskiej o kościołach stacyjnych można znaleźć tutaj.

11. Kościół Stacyjny - św. Stanisława BM na Skałce

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE